25 Eylül 2020 Cuma
21 C
Lefkoşa

Nevruz Kutlaması Adı Altında Terör Örgütü Propagandası

Nevruz kutlamalarında çıkan olaylar nedeniyle 8 kişi gözaltına alındı. 8 kişinin ikisi dava okunmayarak serbest bırakılırken, 3 kişinin ise dün akşam saatlerinde dava okunarak serbest bırakıldığı kaydedildi.

Geriye kalan 3 kişi ise bugün mahkemeye çıkarılacak

Polis, sabah saatlerinden itibaren bölgede geniş güvenlik önlemi aldı, kutlamaya katılanlar piknik alanına alınırken, tek tek üzerleri arandı.

Nevruz etkinliklerinde bazı kişilerin etkinliği provokasyona dönüştürmesi nedeniyle polis müdahale etti.

Arbede yaşandı, 6 kişi tutuklandı

Sabah saatlerinde piknik alanına gelmeye başlayan katılımcılarla polis arasında gergin bir ortam vardı.

Polis, İskele piknik alanında yapılan Nevruz kutlamalarında uyarılara uymayan 6 kişiyi gözaltına alırken,  tutuklamaların adil olmadığını belirten katılımcılarla polis arasında arbede yaşandı.

Polis Genel Müdürlüğü çok sayıda polisle güvenlik tedbiri alırken, üst düzey polis müdürleri de bölgede görev aldı.

Erhürman: 3 kişi bugün mahkemeye çıkarılacak

Başbakan Tufan Erhürman, İskele Piknik alanındaki Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylar konusunda Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ile irtibat halinde olduklarını ifade ederek dün saat 18:00 itibarıyla da Başbakanlık’ta yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erhürman, gün içinde biri KKTC vatandaşı olmak üzere sekiz kişinin çeşitli sebeplerle gözaltına alınarak İskele Polis Karakolu’na götürüldüğünü kaydederek bunlardan kitap dağıtma gerekçesiyle gözaltına alınan iki kişinin, aleyhlerinde herhangi bir dava okunmaksızın serbest bırakıldığını belirtti.

Erhürman, geriye kalan altı kişinin ise polise çeşitli derecelerde mukavemet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındığını ve bunlardan daha hafif derecede mukavemet ettiği saptanan üç kişinin, aleyhlerinde dava okunarak serbest bırakıldığını söyledi.

Daha ağır fiili mukavemet dolayısıyla gözaltına alınan üç kişinin ise bu sabah mahkemeye çıkarılıp teminatla serbest bırakılmasının gündemde olduğunu kaydeden Erhürman, Manavoğlu’nun konuyla ilgili değerlendirmelerini olay yerinden aldığı bant kayıtlarını da dikkate alarak yaptığı söyledi.

Nevruz ateşi yakıldı, halaylar durmadı

Nevruz kutlamalarına çok sayıda öğrenci otobüslerle gelirken, vatandaşların katılımı da dikkati çekti.

Ara ara yaşanan gerginlikler kutlamalara yansısa da Nevruz ateşinin yakılması ile coşku yükseldi.

Etkinlikte,  Kürtçe sloganlar atıldı,  gün boyu yöresel müzikler eşliğinde halaylar çekildi.

Yeni Bakış-Devrim Demir

 

Ana Sayfa Genel Nevruz Kutlaması Adı Altında Terör Örgütü Propagandası

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Özgürgün’den UBP tabanına mesaj; UBP’yi bölemeyecekler!

UBP Milletvekili ve Eski Başbakanlardan Hüseyin Özgürgün sosyal medya hesabı üzerinden UBP tabanına seslendi.  Her seçimde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı seçiminde de UBP tabanını dedikodularla bölme...