15.8 C
Lefkoşa
12 Nisan 2021 Pazartesi

NİJERYA’DA SİLAHLI KİŞİLERCE 317 KIZ ÖĞRENCİ KAÇIRILDI

Kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişiler, dün gün sabah erken saatlerde eyaletin Jangebe bölgesindeki Devlet Kız Lisesine saldırdı.

317 kız öğrencinin kaçırıldığı saldırıda, çok sayıda öğrenci ise kaçmayı başardı. Olayla ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Otlak kavgası

Zamfara eyaleti 5 yıldır, hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabilelerin şiddetli çatışmalarına sahne oluyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Bölgede çatışmalar nedeniyle yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Zamfara Eyaleti Valisi Bello Mohammed Matawalle öncülüğünde 2019 iki grup, aralarındaki çatışmaları bitirecek barış anlaşmasını imzalamış ve 2 binden fazla çete üyesi silah bırakmıştı.

Nijerya’da okul baskınları

Ülkede 17 Şubat’ta da silahlı kişiler Niger eyaletindeki Kagara bölgesinde yatılı okula saldırı düzenleyerek 27 öğrenci ile 3’ü öğretmen 15 sivili kaçırmış ve 2 öğrenciyi öldürmüştü.

Geçen aralık ayında Boko Haram tarafından erkek öğrenci yatılı okuluna yapılan bir saldırıda 500’den fazla öğrenci kaçırılmış ve daha sonra 344’ü serbest bırakılmıştı.

Türkiye’den kınama mesajı

Dışişleri Bakanlığından yayımlanan mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Nijerya’nın Zamfara Eyaleti’nde bulunan bir yatılı okula bugün (26 Şubat) silahlı bir grup tarafından düzenlenen saldırıda 300’den fazla kız öğrencinin kaçırıldığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Masum öğrencilere yönelik gerçekleştirilen bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz. Kayıp öğrencilerin bir an evvel salimen ailelerine kavuşmasını diliyoruz. Dost ve kardeş Nijerya halkına ve Hükümetine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

Kaynak: iktibasdergisi

Ana Sayfa DÜNYA NİJERYA’DA SİLAHLI KİŞİLERCE 317 KIZ ÖĞRENCİ KAÇIRILDI

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CORONAVİRUS PANDEMİ SÜRECİ VE STRATEJİK PLANLAMA

   Bugün içinden geçtiğimiz, fiziksel-biyolojik, psikolojik, sosyolojik, kültürel, siyasal, iktisadi vd. sonuçları olan Coronavirus Pandemi Krizi günlerinin etkisi altında bulunan kamu ve özel kesimlerdeki tüm...