21 Ekim 2018 Pazar, 12:20

Nüklüer anlaşmadan çekilme kararına Rusya’dan yanıt

Rusya, ABD Başkanı Trump’ın Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması’ndan çekileceği yönündeki açıklamasına yanıt verdi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Trump’ın kararını “Çok tehlikeli bir adım” olarak değerlendirdi.Rusya’da ABD’nin 1987’de Sovyetler Birliği ile imzalanan Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması’ndan çekileceğini açıklayan Başkan Donald Trump’a ilk yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov karara ilişkin “Çok tehlikeli bir adım” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı ABD’nin şantaj girişiminde bulunduğunu söyleyerek Washington yönetimini kınadıklarını belirtti. Ryabkov, ABD’yi Moskova’yı stratejik istikrar konusunda taviz vermeye zorlamakla suçladı.

Ryabkov, Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğine dair suçlamaların ise temelsiz olduğunun altını çizdi. Sergey Ryabkov bu suçlamalarla ABD’nin kendi ihlallerini örtbas etmeye çalışıyor izlenimi yarattığına dikkat çekti.

ABD’nin anlaşmalardan tek taraflı olarak çekilmesi halinde Rusya’nın askeri seçenekler de dahil bir dizi karşı önlem alacağını vurgulayan Rybakov, Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması ile ilgili sorunların çözülmesi için ABD ile diyalogda ısrarcı olacaklarını da belirtti.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz