30 Kasım 2015 Pazartesi, 09:47

“O yolda ölüm tuzağı var”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı Lefkoşa’dan Girne’ye girerken, Çiklos’u geçip sabit kamera yakınında, yolun sol banket kısmında birilerinin kazdığı ve açık bıraktığı adeta ölümcül tuzak gibi duran 30 metre uzunluğunda derin çukur bırakıldığını söyledi. Avcı’nın açıklaması şöyle:“Ölümlü, yaralanmalı kazalarla, canları yakan yollarımızın güvenli olmadığı, affedici olmadığı, tehlikelerle dolu olduğu, yolda herhangi bir hatanın ölümle sonuçlanabildiği artık herkes tarafından kabul edilmektedir.

Yollarımıza gerekli bakımların yapılmadığı, işaretlemeler, çizgiler, tabelalar, reklam tabelaları, virajlar, kavşaklar, çemberler, banketler, aydınlatmalar, kaldırımlar, asfalt kalitesi durumları ile yol tehlikeleri artırılmaktadır.

Türkiye’den gelecek su için borular genellikle yollar kesilerek döşenmektedir. Oluşan ve öyle bırakılan yol seviye farkı, toprak zemin, araçlar için bir başka tehlike oluşturmaktadır.

Bu ülkenin yol güvenliğinde en büyük sorunlardan biri Yol Güvenliği ile ilgili sorumlu bulunmamasıdır.

Buna en son örnek de Lefkoşa’dan Girne’ye girerken, Çiklos’u geçip sabit kamera yakınında, yolun sol banket kısmında birilerinin kazdığı ve açık bıraktığı adeta ölümcül tuzak gibi duran 30 metre uzunluğunda derin çukur bırakılmıştır.

Burayı kazanlar, kazdıranlar hiçbir işaret, engel, aydınlatma, uyarı koymadan bırakıp gittiler. KKTC ‘de Yol Güvenlik anlayışı bu mudur?

Bu yolda yeni ehliyet almış bir genç, gece karanlığında bankette durmak amacı ile aracını bankete çekerken, kazılan, açık bırakılan uyarı konmayan çukura düşerek ölüm olsa, buna genelde olduğu gibi “Dikkatsiz Sürüş” mü denilecek?

Böyle bir ölüm tuzağına hiçbir işaret, engel, aydınlatma, uyarı konmamıştır. Bunu yapmamak, “öldürme suçuna iştirak etmek” anlamına gelmesi gerekmiyor mu?

Bu tuzağı kapatmayan sorumlular için gerekli yasal girişimler başlatılmadığı sürece yollarımızda tehlikeler artarak devam edecek endişesindeyiz.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz