23.5 C
Lefkoşa
25 Ekim 2021 Pazartesi

Obama’dan Küba’da ‘özgürlük’ vurgusu

WASHINGTON

ABD Başkanı Barack Obama, Küba’ya icra ettiği zamanı ziyaretin sonuç gününde çecik seslenerek özgürlük vurgusu yapmış oldu ve ‘Vatandaşlar çekinmeden akıllarından geçeni özgürcesine söyleyebilmeli.’ dedi.

Obama’nın başşehir Havana’daki zamanı temaşa binasında icra ettiği konuşma, Küba mutluluk televizyonundan da yayınlandı. Obama’nın konuşmasını Küba Devlet Başkanı Raul Castro da temaşa salonundaki birlikte locadan izledi.

Konuşmasının başlangıcında ‘Buraya Soğuk Savaş’ın ABD kıtasındaki sonuç kalıntılarını gömmeye geldim.’ diyen Obama, Küba halkına ülfet eli uzattıklarını söyledi.

Obama, ABD’nin niyetinin Küba’da birlikte değişim işlemi yada ABD’nin politik ve hesaplı sistemini bodoslamak olmadığını belirterek, ‘Her ülkenin, gelişigüzel halkın kişi alternatifini belirleme, kişi modelini biçimlendirme hakkını tanıyoruz.’ ifadesini kullandı.

Obama, yoğun pıtrak alkışlanan konuşmasına şöyleki bitmeme etti:

‘Ancak hem benim inandığım bununla birlikte Amerikalıların inanılmış olduğu şeyleri sizlerle kırışmak istiyorum. Vatandaşlar çekinmeden akıllarından geçeni söyleyebilme özgürlüğüne ehil olmalı. Herkes hükümetlerini barışçıl halde gıcırtı edebilmeli ve hukuk, bu haklarını kullanan şahısların hazzı halde gözaltına alınmasına müsaade vermemeli. Herkes bu mevzuda bana katılmayabilir ama bunların âlemşümul insanoğlu hakları olduğuna inanıyorum.’

‘Castro’nun etraflıca birlikte sıralaması var’

Obama, ABD ile Küba hükümetleri ortada farklılıklar olduğunun birlikte peçe olmadığını belirterek, ziyareti esnasında Raul Castro ile bariz belirgin mülakat olanağı bulduğunu söyledi. Obama, Castro’nun ABD’nin kişi sistemindeki hesaplı eşitsizlik, ölüm cezası cezası, soy ayrımcılığı ve ABD’nin münteha dışı askeri müdahaleleri kadar yanlışları sıraladığını aktardı.

Obama, ‘Castro’nun etraflıca birlikte sıralaması mevcut ama Küba halkının şurası anlaması lazım: Bu bariz ağız dalaşı ve diyaloğu kıvançla karşılıyorum. Bu güzel ve sağlıklı, bundan korkmuyorum.’ dedi.

ABD Başkanı, Havana’da başkaca Kübalı bazısı aykırı gruplar ve çırçıplak maşer temsilcileriyle birlikte araya geldi. ABD’nin Havana Büyükelçiliğinde meydana getirilen görüşmeye, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de katıldı.

Muhabir: Tuğrul Çam

Kaynak: AA

Ana Sayfa DÜNYA Obama'dan Küba'da 'özgürlük' vurgusu

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE KOVİD-19 GENEL DURUM / 24 EKİM 2021 PAZAR

24 Ekim 2021 corona virüs tablosu: 195 can kaybı, 24 bin 792 vaka Türkiye'nin 24 Ekim 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24...