Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.28 Şubat 2015 Cumartesi, 10:41

Önal: Kredi kartı kayıt dışı ekonomiyi ortadan kalıdırıyor

İktisat Bankası Müdür Yardımcısı Olgun Önal, Nazmi Pınar’ın sunduğu Ada Raporu programına konuk oldu. Bankacılık ve kredi kartları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Önal, Ada’nın ilk yerel bankasının sağlamış olduğu Smart Kart’ın avantajlarından bahsetti.“SMART KART’IN HİKAYESİ 5 MART 2003’E KADAR GİDİYOR”

Smart Kart’ın çıkış hikayesini anlatan Önal, şunları kaydetti; “Smart’ın hikayesi 5 Mart 2003’e kadar geriye gidiyor. KKTC’nin yerel bankasının uluslararası geçerliliği olan çıkarttığı ilk karttır. Çok önemli bir markadır. 2003’te Kıbrıs Bankacılığının durumunu düşünürseniz, ambargoları düşünürseniz, elimizdeki imkanların azlığını düşünürseniz, o zamanki yöneticilerimizin ufkunu ne kadar büyük olduğunun göstergesi aslında bu. Uluslararası bir adım atarak, uluslararası geçerliliği olan Master Card amblemi taşıyan, bir kart çıkartmışlar.”

“KREDİ KARTI KAYIT DIŞI EKONOMİYİ ORTADAN KALDIRIYOR”

Kredi kartı ile yapılan harcamaların hem bireysel hem de toplumsal yararlarına değinen Önal, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kartlar ile yapılan harcama birey açısından baktığımızda aylık nereye ne şeklide hangi tutarda harcama yaptığını görme imkânı veriyor. Nakit bir harcama yaptığınızda harcamalarınızı görme imkânınız yok ama kredi kartıyla kaydı bir şekilde geriye dönük harcamalarınıza rahatlıkla bakabiliyorsunuz. Faizsiz, ödemelerinizi erteleme imkanına da sahip oluyorsunuz. Toplumsal faydası açısından baktığımızda; kredi kartı kayıt dışı ekonomiyi ortadan kaldıran, içinde yaşadığımız devleti bir şekilde zenginleştiren, zenginleştirdikçe de toplumsal refahı sağlıyor.” Önal, sözlerin şöyle devam etti; “Bu konuda yapılmış istatistiki çalışmalar bile var. her yüz liralık alışverişin toplumsal refaha kaç liralık katkı sağladığını kaç liralık vergi kaybını önlediğini, her bireyin cebine kaç liralık yatırım gittiğini gösteren istatistiki çalışmalar da var.”

“AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATMIYORUZ”

Kredi kartı kullanımı konusunda bilgilerde veren Önal, ayağımızı yorganımıza göre uzatmanın da faydalı olacağını ifade etti; “Kart kullanımı finansal okur- yazarlık ile doğru orantılı. Eğer, birey olarak biz finansal olan bitenler ile haberdarsak, o finansal ürünü hangi koşullarda kullanırsak faydamıza olacağını, hangi koşullarda kullanırsak faiz ödeyeceğimizi analiz etme yeteneğine sahipsek gerisi kendiliğinde n geliyor. Eğer bu bilince ve finansal okuryazarlık düzeyine sahip değilsek zaten kötü kullanımlar başlıyor. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmıyoruz.”

“FAİŞ FAİZ HİÇBİR ÜRÜNÜMÜZDE YOK”

‘İktisat Bank’ta faiş faiz oranları hiçbir ürünümüzde yok. ne kredi, ne kredi kartları ne de bireysel ve ticari ürünlerimizde yok. Bizim finansal kültürümüzün tamamen dışında bu kavramlar’ diyen Önal kredilerdeki faiz oranlarına da şu sözlerle değindi; “İktisat Bank olarak biz Türkiye’deki kredi kartı faiz oranlarını dikkate alarak biz kendimizi kısıtlama koyduk. Faiz oranlarımızı önemli ölçüde aşağıya çekmiştik. Yasa ile beraber bizim çok önceden uygulamaya başladığımız seviyelere sistem faiz oranları da geldi.”

“SMART KART KULLANICILARINI ŞIMARTACAĞIZ”

2014’ün başında kendimize şöyle bir hedef koyduk. Smart Kart kullanıcılarını şımartacağız. Onlara sağlayabildiğimiz ayrıcalıkların imkanını arttıracağız. 2014’ün Nisan ayından itibaren Yeni Smart yeni hayat ile Smart’ı tekrar piyasaya sunduk. Artık size her yerde puan dedik. Dünyanın neresinde alış veriş yaparsanız puan. Verdiğimiz puanların miktarını da rakiplerimizin kat ve kat üstüne ekleyerek koyduk. Bin liralık bir alışveriş yapıyorsanız yaklaşık 4 liralık bir puan kazanıyorsunuz. Bu 4 lirayı da 3 ile çarparak 12 liralık uçak bileti alımında kullanabildiğiniz gibi aynı zamanda alışveriş olarak da kullanabiliyorsunuz. ‘Müşterilerimizin mutlu olduğunu, şımardığını gördükçe açıkçası bizde mutlu oluyoruz.’ Diyen Önal, “Smart kart ile müşterilerimize yüzde30’a varan indirimler sağlıyoruz. 6 ay ücretsiz taksit imkanı sağlıyoruz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü;

“MÜŞTERİLERİMİZ 44 PUANA UÇMA FIRSATINI YAKALAYACAK”

“Artık Smart Kart müşterileri bilet fiyatları ne olursa olsun 44 puana Türkiye’ye uçma fırsatını yakalayacaklar. Mart- Nisan- Kasım ve Aralık aylarında 44 puana müşterilerimizi Türkiye’ye uçuracağız. Aradaki diğer aylarda 50 puana uçuracağız. Burada tabi ki kontenjanlarımız var. Yarın 90 TL’ye bilet imkânınız var. 90 TL’ye bilet alma imkânınız varsa biz sizin 30 puanınızı alarak 90 TL’lik bilet almanızı sağlıyoruz. Yarın uçmak istiyorsunuz ve piyasada fiyatlar 250 TL bizim de kontenjanımız size 44 puana vermeye yetiyorsa, 44 puana uçacaksınız. Böyle bir uygulama şimdiye kadar yeryüzünde olmadı diyebilirim. Bu bizim kurguladığımız, yerel ortaklarımızla başardığımız bir iş. Alt yapısını kurduk 1 Mart’tan itibaren başlıyoruz. Smart müşterilerimizin eğer en az biriktirilmiş 44 puanları varsa Smart Uçuş hattımızı arayarak rezervasyon yapabilirler.”

“ÇEKİCİ HİZMETİ VERİYORUZ”

Müşterilerine aynı zamanda çekici hizmeti verdiklerini belirten Önal, şunları kaydetti; “Müşterilerimize çekici hizmeti vermeye başladık. Yeter ki Smart kartları olsun. Biz müşterilerimizle partneriz, uzun süreli ilişkiler kuruyoruz, günlük ilişki peşinde değiliz. İlişkilerimizin devamını müşterilerimizin çocuklarıyla sürdürmek istiyoruz.”

“25. YILIMIZI KUTLUYORUZ”

Önal, sözlerini şöyle tamamladı; “ Bu yıl bizim için önemli bir gerçekten önemli bir yıl. 25. Yılımızı kutluyoruz. Dolayısıyla doğduğumuz gün doğan çocuklar şu anda bizim müşterimiz. Dileğimiz onlarında çocuklarına hizmet vermek, onlarında çocuklarına servis sunmak. Onlarında çocuklarını bankacılıkla tanıştırmak…”

Ceren ERCİH – STAR KIBRIS

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz