Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.04 Ekim 2016 Salı, 11:02

Önce Kiralama Kararı Verip Sonra mı Araştırılacak?

Girne’de denize sıfır, 20 dönüm arazinin, Bakanlar Kurulu kararı ile “Girne Üniversitesi’ne” verildiği yönündeki iddialar, hükümet ve Suat Günsel tarafından yalanlanmazken, ilgili alanın Koruma Çevre Planı kapsamında olduğu belirtildi.İşte o karar;

14555679_10207779769118892_1328326699_n

Bu karara istinaden,Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay,sosyal medya hesabından,Suat Günsel’e 49 yıllığına kiralanan sit alanı bölge hakkında açıklamalarda bulundu.

İşte Kudret Özersay’ın o açıklaması;

Talebim üzerine bana 49 yıllığına Salamis Antik Tiyatrosunu ve çevresindeki alanı tahsis ettiklerini bir düşünün! Ya da Engomi ören yerini yine 49 yıllığına oraya yatırım yapmam için bana verdiklerini bir düşünün? Böyle şey olur mu? 1970lerde arkeolojik sit alanı ilan edilen bir yeri, yapılan önergeden de anlaşılacağı üzere, üstelik de üzerine birtakım yapılar inşa edilmesini içerecek şekilde bir şahsa kiralamaya kalk! “ne yapacaklarını şaşırttı bunlar artık” derdi rahmetli dedem, bu asıl o hesap…Bunu öneren ve Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmesini sağlayan Bakan ne diyor “araştırılacak!!!”. Neyi araştıracak? Bu alanın statüsünün ne olduğunu! Önce kiralama kararı verip sonra da araştıracak öyle mi?
Devlete, kamuya ait olan yerleri statüsünü araştırmadan, bu konuda yetkili olan örneğin bir Anıtlar Yüksek Kurulu’na sorup görüş almadan kiralamaya kalkan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Aynen birilerine önce vatandaşlık verme kararı alıp gerekli şartlara sonra bakılacağı yönünde karar üreten Bakanlar Kurulu gibi bu da. Bu araziyi talep ettiğini varsaydığımız sayın Suat Günsel bölgenin bu statüye sahip olduğunu biliyor mu? Artık biliyorsa hala talep ediyor mu? Bakanlar Kurulu devletin kurumlarıyla istişare ederek 24 saatte statüsünü öğrenebileceği bir yeri, arkeolojik sit alanı olmasına rağmen kiralamakta ısrarcı olur mu?
Bakanlar yeni makam arabalarının penceresinden bu ülkeye BAKMAYA devam ettikçe bu saçma sapan kararları almaya da devam edecekler. Asıl endişem Girne’deki bu alanın arkeolojik bir sit alanı olduğunu bilmelerine RAĞMEN kiralama kararı almış olmalarıdır ki durum buysa buna şaşırmam. Neden mi? Çünkü Girne emirnamesi örneğinde olduğu gibi ülkede ne var ne yok herşeyi şuursuzca ya da gayet bilinçli bir biçimde TALAN etmek için çok ama çok iyi çalışıyorlar, bu konuda hiç zaman kaybetmiyorlar.
Bu Hükümet, topluma ait olan herşeyi yok etmek için gerçekten çok iyi “çalışıyor”!!!

kudret

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz