“Osmanlı Belgeleri Işığında Kıbrıs” sergisi açıldı

Osmanlı idaresinde Kıbrıs adası ile ilgili çeşitli konulardaki 100 belgeyi içeren serginin açılışına, Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Başmüşavir Kadir Akçeşme katıldı.

Serginin açılışında Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, konuşma yaparak Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi’nin kuruluş amacı ve öneminden bahsetti.

“Osmanlı Belgeleri Işığında Kıbrıs” temalı sergide, Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs adasında kurduğu düzenin fetihten başlayarak 120 belge ışığında anlatıldığını aktaran Özkul, sergilenecek belgelerin 2020 yılında kapılarını ziyaretçilere açacak Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi envanterine kaydedilerek sergilenmeye devam edeceğini söyledi.

Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, sergilenecek en eski belgenin Osmanlı Devleti askerlerinin adaya ayak bastığı 3 Temmuz 1570, en yeni belgenin ise 20 Kasım 1926 tarihine ait Lozan Barış antlaşması sonrasında adadan anavatana göç eden Kıbrıslı Türklerle ilgili olduğunu kaydederek fermanlar, beratlar, emr-i şerifler ve hükümler yer aldığını, ayrıca sergide Kıbrıs’la ilgili içlerinde minyatürler, gravürler ve haritalar olan çeşitli görsel malzemeler kullanıldığını anlattı.

SERGİ 15 HAZİRAN’A KADAR GEZİLEBİLECEK

Açılış konuşmasının ardından sergi kurdelesi kesilerek sergi gezildi. Osmanlı Belgeleri Işığında Kıbrıs Sergisi, 15 Haziran’a kadar 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Ana Sayfa GÜNDEM “Osmanlı Belgeleri Işığında Kıbrıs” sergisi açıldı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?