24.3 C
Lefkoşa
17 Mayıs 2021 Pazartesi

Özersay : “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Çok Net Söylüyor”

Konuyla ilgili sosyal medyasından da açıklama yapan Özersay, Kıbrıs Rum basınında yer alan haberler ve açıklamalar bilinçli olarak yanıltıcı şekilde olduğunu belirtti.

Özersay’ın Paylaşımı Şu Şekilde:

“Çok net bir şey söylüyor Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Rum basınında bazı Kıbrıs Rum yetkililerin bunu çarpıtma çabası var, ama alınan kararı okuyan herkes bu işin aslının ne olduğunu kolaylıkla görebilir. Kıbrıs Türk basınında bu konuda haber yapanlara da çağrımdır, Kıbrıs Rum basınında yer alan haberler ve açıklamalar bilinçli olarak yanıltıcı şekildedir, karar metnine bakmadan haber yapılması kamuoyunun yanıltılması durumunu ortaya çıkarabilecektir. Basınımızın buna gereken özeni göstermesini rica ediyorum ve kararın ilgili bazı kısımlarının orijinalini aşağıda paylaşıyorum.

Bugün basına bu konuda kısa bir açıklama yaptım. AİHM’e yapılan bir başvuruda Mahkeme, tüm taleplere rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkili iç hukuk yolu olmadığına HÜKMETMEDİ ve bu yöndeki iddiaları doğru ve ikna edici BULMADIĞINI açıkladı. Özetle AİHM’e göre TMK halen etkili bir iç hukuk yolu olmaya devam ediyor.

Bakın kararda neler yazıyor: “The Court finds it important that there is nothing..çwhich could…call into question the effectiveness of the IPC remedy as such. In particular the Court is unable to accept the applicant’s argument that the difficulties in the execution of the just satisfaction awards in the Xenides-Arestis group of cases undermine the effectiveness of the IPC remedy.”

“…At present, there is no conclusive evidence allowing the Court to call adequacy of such arrangements into question”

“Bearing in mind the above considerations and WİTHOUT CALLING INTO QUESTION the effectiveness of the IPC remedy as such, the Court will deal below the applicant’s allegations…”

Yani Joannou başvurusunda AİHM, sadece başvuran kişinin özelinde, bahse konu kişiyle alakalı bir süreçteki gecikmeye dair ihlal kararı vermiş ancak başvurulanın diğer iddialarını, özellikle de Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkili bir iç hukuk yolu olmadığı yönündeki iddialarını REDDETMİŞTİR. AİHM’e göre TMK halen, mahkeme önüne gitmezden önce tüketilmesi gereken etkili bir iç hukuk yolu olmayı SÜRDÜRMEKTEDİR.

Kamuoyunun bilgisine getirme ihtiyacı hissettim.”

Ana Sayfa Genel Özersay : "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Çok Net Söylüyor"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER 16 MAYIS 2021 PAZAR

16 Mayıs akşamından 17 Mayıs sabahına kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti...