30.1 C
Lefkoşa
26 Eylül 2021 Pazar

ÖZYİĞİT: “AZINLIK HÜKÜMETİ ÜLKEDEKİ KAOSU DAHA DA BÜYÜTÜR”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, azınlık hükümetinin ülke sorunlarını daha da derinleştireceğine işaret ederek, mevcut koşullarda çoğunluğa dayalı hükümet modellerinin bulunduğunu söyledi.

Özyiğit, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, kurulacak bir azınlık hükümetinin “ülkede var olan kaosu daha da büyüteceğini” savundu.

Meclis’te çoğunluğa dayalı hükümet formüllerinin bulunduğunu belirten Özyiğit, hükümet kurmakla görevlendirilen Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner’in, çoğunluğa dayalı bir hükümet modeli oluşturması, bu olmuyorsa da görevi iade etmesi gerektiğini kaydetti.

Çoğunluğa dayalı bir hükümet modeli oluşturma zeminini yakalayamayan Saner’in azınlık hükümeti modeli üzerine yoğunlaşarak, bu konuda çalışma yürüttüğünü ileri süren Özyiğit, bu şekilde oluşturulmaya çalışılacak yapının hem istikrarlı olmayacağını, hem de toplumun sorunlarına çare olamayacağını ifade etti.

Ülkedeki kaosun ve hükümetsiz kalınmasının esas sorumlusunun zamanında yerine vekalet vermeyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olduğunu kaydeden Özyiğit, “Zamanında vekalet vermeyerek yapıyı kilitleyen, bütçenin sunulamamasına neden olan ve ülkeyi kaosa sürükleyen zihniyet ile azınlık hükümeti kurarak kaosu derinleştirecek olan aynı siyasi anlayış. Bu anlayış yanlış üstüne yanlış yapmaya devam ediyor, ancak olan da bu topluma oluyor” dedi.

Ülkenin aylardır hükümetsiz olduğunu, yapısal sorunların yanı sıra, ekonomik krizin etkilerinin her geçen gün derinleştiğini belirten Özyiğit, böylesi bir dönemde istikrarlı ve sürdürülebilir bir yapı oluşturmak yerine, zorlamalarla azınlık hükümeti kurulmaya çalışılmasının, önceliğin toplum olmadığının göstergesi olduğunu savundu.

Ana Sayfa Genel ÖZYİĞİT: “AZINLIK HÜKÜMETİ ÜLKEDEKİ KAOSU DAHA DA BÜYÜTÜR”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 25 EYLÜL 2021 CUMARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...