9 C
Lefkoşa
18 Ocak 2021 Pazartesi

Pazartesi günü tüm okullarda grev var!

Hakların sürekli gasp edilmesini kabul etmediklerini; öğretmen için, çalışan için sadaka değil anayasal, yasal ve insanca yaşam hakkının verilmesini istediklerini belirten Gökçebel, şöyle devam etti
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, öğretmenin; çalışma koşulları, geçim, gelecek kaygısı taşımadan kendisini mesleğine adayacak şartlar gerçekleşene, kamusal eğitime sahip çıkılana kadar onurlu mücadelesine devam edeceğini; bu amaçlarla 2 Kasım Pazartesi günü saat 08.00’de, tüm okullardaki “Göç Yasası mağduru öğretmenlerle” grev ve eylemde olacaklarını açıkladı.

Gökçebel yazılı açıklamasında, “Eğitimin piyasa malına çevrildiği ve öğretmenlerin köle yapılmaya çalışıldığı yeni liberal bir dönemi yaşıyoruz. Öğrencinin muhafazakâr, düşünemeyen, itaatkâr öğretmenin etkisiz, saygınlığı olmayan, açlık sınırında, ücretli köle yapılmak için uğraşıldığı bir politik dayatmayla karşı karşıyayız. Kamusal eğitim niteliksizleştirilerek, devlet okulları sahipsiz bırakılarak, öğretmen geçim derdine sokularak, sınıfa hapsedilerek, aydın olma özelliği ve toplumsal misyonu bitirilerek, silikleştirilmek istenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Hakların sürekli gasp edilmesini kabul etmediklerini; öğretmen için, çalışan için sadaka değil anayasal, yasal ve insanca yaşam hakkının verilmesini istediklerini belirten Gökçebel, şöyle devam etti:

“Öğretmenin özgür, onurlu ve insanca yaşaması gerektiğine inanıyoruz. Toplumsal sorumluluğumuzu kaybetmeden, boyun eğmeden mesleğimizi yapmak istiyoruz. Toplumun ayrıcalıklısı olma talebimizin olmadığını, fakat toplumun ve bizlerin köle yapılmasını kabul etmediğimizi vurgulamak istiyoruz. CTP-UBP Hükümeti’nin geçmişten ders almadığını, yalan ve oyalamalara başvurarak iyi niyet göstermek istememesine artık yeter diyoruz.”

Gökçebel; bilimsel, demokratik, çağdaş, parasız, herkese eşit, kamusal nitelikli bir eğitim için, ve bu hizmeti veren öğretmenin statüsü için mücadelelerini yükselteceklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Özellikle 2008’den sonra mesleğe başlayan öğretmenlerin emeklilik yaşı artmış, kadın öğretmenlerin yıpranma payı kaldırılmış, emeklilik maaşı düşürülmüş, ikramiyeler kaldırılmıştır. Prim kesinti oranları fazlalaşmış, sağlık hizmeti artırılabilecek prim kesintisine bağlanmıştır. 2011’den sonra giren öğretmenlere ise, bunların yanında % 40 civarı maaşları azaltılmış ve ödenekleri de kaldırılmıştır. Lojman ve yolluğu olmayan öğretmenler, her gün görev yerine tehlikelerle ve zorluklarla ulaşarak, görev yapmaya çalışmaktadır.”

“TOPLUM, VELİLER, ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENE DESTEK OLMALIDIR…”

Gökçebel, öğretmenlerin mücadelelerine bugün her zamankinden çok ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, “Toplum, veliler, öğrenciler öğretmene destek olmalıdır, çünkü öğretmen topluma hizmet etmektedir. Öğretmenin eğitim için vermekte olduğu her mücadele toplumun kendisi içindir. Öğretmenlik mesleğinin, okulların ve öğrencilerin geleceği için öğretmen dik durmaya devam etmelidir” dedi.

“GREV VE EYLEM YAPACAĞIZ”

Öğretmenlerin bölünmesine müsaade etmeyeceklerini, “gayri yasal, gayri ahlaki” diye nitelendirdikleri “Göç Yasası” olarak da anılan Kamu Çalışanlarının Maaş Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nı, öğretmenden tasarruf yapılmasını kabul etmeyeceklerini belirten Gökçebel, şunları kaydetti:

“Devlet okullarını, çocuklarımızı sahipsiz bırakmayacağız. Öğretmen; çalışma koşulları, geçim, gelecek kaygısı taşımadan kendisini mesleğine adayacak şartlar gerçekleşene, kamusal eğitime sahip çıkılana kadar onurlu mücadelesine devam edecektir. Bu amaçlarla 2.11.2015 Pazartesi günü saat 08.00’de tüm okullarımızdaki Göç Yasası mağduru öğretmenlerimizle grev ve eylemde olacağız.”

Ana Sayfa Genel Pazartesi günü tüm okullarda grev var!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

HAKSEN’DEN HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİNİN 3 AY VERİLMEMESİ KARARINA TEPKİ

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN), hükümetin, reel sektörü desteklemek için kamu çalışanlarının hayat pahalılığı ödeneğinin 3 ay verilmemesi kararına tepki gösterdi. Sendika Başkanı...