Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.19 Ocak 2015 Pazartesi, 11:27

”Petrole dayalı indirim hükümetin başarısı değil”

Uzman ekonomistler, petrol fiyatının düşmesi ile ortaya çıkan ekonomik dengelerden dolayı petrole dayalı ürünlerde indirim olduğunu, bunun hükümetlerin bir başarısı olmadığını söylediDünya piyasasında petrol varil fiyatının düşmesi ile birlikte petrol ve petrole bağlı ürünlerde indirim oldu. KKTC’de son birkaç günde tüp gaz ve akaryakıt fiyatları düşerken, hükümet elektriğinde yüzde 36 oranında düşürüleceğini açıkladı. Ortaya çıkan indirimler halkı memnun ederken, Star Kıbrıs’a konuşan uzman ekonomistler hükümetlerin bunu kendi başarıları gibi gösterse de indirimlerin petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını söyledi. Ekonomist Göksel Saydam, bahar ayı itibari ile petrol fiyatlarının yeniden yükseleceğini öngördüğünü ve böylelikle petrol fiyatlarının yeniden artacağını söyledi. Ekonomist Ünal Akiler ise uluslararası petrol ürünlerinde yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş olduğunu, dünya genelinde petrole dayalı ürünlerde indirim yapıldığını, bu düşüşlerin ve indirimlerin hükümetlerin başarısı olmadığını söyledi.

BU BAŞARI DEĞİL, DOĞAL SÜREÇ
Saydam, petrol ve petrol kaynaklı ürünlerde indirim olduğunu, bunun en büyük nedeninin Rusya’da son 30 yılın en büyük ekonomik krizinin neden olduğunu söyledi. Dünya genelinde petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten dolayı elektrik, akaryakıt fiyatlarında düşme olduğunu, bunun KKTC’de de görüldüğünü kaydeden Saydam, ancak bunun hükümetlerin bir başarısı gibi gösterildiğini kaydetti. Saydam, dünya genelinde oluşan ekonomik dengelerden dolayı meydana gelen indirimler hükümetlerin başarısı gibi edilse de bunun tek nedeni petroldeki ucuzlamadır” dedi.

BİRKAÇ AY SONRA ESKİSİ GİBİ OLABİLİR
Toplumların sadece ceplerinden çıkacak parayı düşündükleri için, olayın perde arkasına bakmadıklarını dile getiren Saydam, petroldeki fiyat düşüşüne müdahale edilmesi durumunda yeniden pahalı olacağını söyledi. Saydam, petrol üretenlerin üretimi durdurup stoklardaki petrolü harcamaları durumunda fiyatların yeniden yükseleceğini, bunun da önümüzdeki bahar ayında olabileceğini öngördüğünü dile getirdi.

BİR AY KENDİLERİ ASGARİ ÜCRETLE YAŞASINLAR
Saydam, KKTC’de açıklanan hayat pahalılığı oranlarının doğru olmadığını da dile getirerek, Türkiye’den daha az bir hayat pahalılığı oranının açıklanmasının akla aykırı olduğunu, bu verileri açıklayanlara bir ay asgari ücretle yaşamalarını tavsiye ettiğini söyledi.

AKİFLER, “UCUZA ALDILAR, PAHALIYA SATTILAR”
Ekonomist Ünal Akifler ise uluslararası petrol ürünlerinde yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş olduğunu, dünya genelinde petrole dayalı ürünlerde indirim yapıldığını, bu düşüşlerin ve indirimlerin hükümetlerin başarısı olmadığını söyledi. Akifler, yüzde 50’nin üzerindeki düşüşe rağmen KKTC’de yeterince indirim yapılmadığını dile getirerek, özellikle elektrik fiyatlarında dar gelirli için öngörülen düşüsün komik olduğunu ifade etti. Akifler, “Bunun gerisinde elektrik kurumunu desteklemek var. Açıkları kapatılması için yeteri kadar indirim yapılmadı” dedi. Akifler, akaryakıta zam yapılırken otomatik sisteme bağlandığını her 15 günde bir zam yapıldığını ancak iş indirime geldiği zaman bu sürattin görülmediğini ifade ederek, uluslararası piyasaya rağmen aylarca ucuza alınan akaryakıtın KKTC’de pahalıya satıldığını, arada oluşan fiyat farkının devletin kasasına vergi olarak girdiğini söyledi. Akifler, uzun bir süre petrol fiyatlarının yükselmeyeceğini de dile getirerek, azda olsa indirim olmasının sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.

Suna ERDEN – STAR KIBRIS

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz