5.8 C
Lefkoşa
21 Ocak 2021 Perşembe

Polonya’da sadece tecavüz, ensest ve anneye yaşamsal tehlike teşkil ederse kürtaj yapılabilecek!

Polonya’da halk kürtaj yasağı protestolarında geri adım atmıyor
On binlerce Polonyalı ülke sokaklarında, kürtajı neredeyse tamamen yasadışı kılan yeni anayasa mahkemesi kararını protesto etti.
Karara göre artık fetüste tespit edilen anomaliler nedeniyle kürtaj yapılamayacak.
Sadece tecavüz, ensest ve anneye yaşamsal tehlike teşkil ederse bu yola başvurulabilecek.
Araçlarıyla, bisikletleriyle ve yaya olarak başkent dahil birçok şehirde araç trafiğini tıkayan ve yolları kilitleyen Polonyalılar ellerinde “Yeter” ve “Seçim hakkı istiyorum terörize edilmek değil” yazılı pankartlar taşıdılar.
Covid-19 kısıtlamalarına da aldırış etmeyen göstericiler saatlerce eylemlerine devam ettiler. Gerekirse protestoları her gün sürdürmeye kararlı olduklarını söyleyen aktivistlerin bu gövde gösterisi Polonya’da köklü ve kurumsallaşmış olan Roman Katolik Kilisesi’nin beklemediği boyutta bir direniş olarak görülüyor.
Ülkede kilise ile muhafazakar milliyetçi iktidar partisi PiS arasında sıkı bağlar olduğu biliniyor. Beş yıl önce hükümete gelen PiS, geleneksel değerlerin yeniden ülkede yer bulacağı sözünü vermişti. Muhalifler yargıçların politikaları ile koordineli hareket ettiğini ileri sürüyor.
‘Katolik’ Polonya İstanbul Sözleşmesi’nden neden çekiliyor?
AB, Polonya’nın ‘LGBT’siz belediyelerine hibe yardımlarını kesti
Polonya yargısı cumhurbaşkanlığı seçimlerine yapılan itirazları kabul etmedi
“Polonya giderek hukuk devletinden uzaklaşıyor”
İktidar partisinin son yıllarda anayasa ve yargı sisteminde yaptığı değişiklikler hem ülkede hem de Avrupa Birliği seviyesinde çok sert eleştiriler alıyor. Avrupa Komisyonu’nun Polonya’daki mahkemelerin politize edildiğine ve hukukun üstünlüğü ilkesinin sistematik şekilde ihlal edildiğine dair raporları bulunuyor.
Bu raporlar sonucu 2017’de Polonya için AB’nin en sert müdahalesi olarak kabul edilen AB antlaşmasının 7. maddesi işletilmiş ve ihlal prosedürü başlatılmıştı. Bu prosedür sırasında tüm üye devletlerin onayı alındığı takdirde o üye ülkenin karar mekanizmalarındaki oy hakkı askıya alınabiliyor ve bütçeden aktarılan fonlar, hibeler durdurulabiliyor. Ne var ki, aynı prosedüre maruz kalan Macaristan bu konuda veto kullanarak oy birliği oluşmasını engelliyor.
Aşırı sağcı gruplar da sokağa indi ancak çatışma yaşanmadı
Protesto eden kalabalıklar PiS lideri Jaroslaw Kaczynski’nin Varşova’daki evinin yakınlarında toplanmaya başlayınca emniyet güçleri bölgede önlem aldı ve göstericileri yaklaştırmadı. Kiliseler etrafında da toplanan protestocular karşılarında kiliseleri korumak için toplanan aşırı sağcı grupları buldu.
“Salgın var protestoya ara verin”
Gösteriler sırasında şimdilik herhangi bir şiddet ve çatışma yaşanmazken hükümet virüs salgınında yaşanan vaka artışı nedeniyle protestolara ara verilmesi çağrısında bulundu.
Ancak göstericiler protestolarını sürdürmeye kararlı görünüyor. Şimdiden hafta boyunca ülke genelinde çok sayıda yeni gösteri için hazırlık yapıldığı öğrenildi. Bunların en büyüğü de Cuma günü başkent Varşova’da gerçekleştirilecek.
Polonya’da pazartesi günü 10 bin 241 yeni Covid-19 vakası tespit edildi.
Ana Sayfa DÜNYA Polonya'da sadece tecavüz, ensest ve anneye yaşamsal tehlike teşkil ederse kürtaj yapılabilecek!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

MEHMETÇİK – ÇAYIROVA ANAYOLU TRAFİK AKIŞINA KAPATILDI

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamada, Mehmetçik - Çayırova Anayolu üzerinde düşme tehlikesi bulunan kayaları temizlemek amacıyla yapılacak çalışma nedeniyle yolun trafik akışına kapatılacağı bildirilmişti Açıklamada,...