Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.03 Mayıs 2016 Salı, 16:42

Reckitt Benckiser Ölümlere Neden Olmuş!

Tüm dünyada büyük infial yaratan açıklama; İngiliz firması Reckitt Benckiser, Güney Kore’de sattıkları bazı oda nemlendiricilerinin ölümlere sebep olduğunu ilk defa itiraf etti.Firmanın Güney Kore’den sorumlu müdürü Ataur Safdar, basın açıklaması yaptığı sırada ölenlerin öfkeli akrabalarının saldırısına uğradı.

Dezenfektan özelliği bulunan nemlendiriciler hatalı üretim cihazdan çıkan havayı soluyan en az 100 kişinin ölümüne sebep oldu, yüzlerce kişi de yaralandı.

Reckitt Benckiser, mağdurlara tazminat ödeme teklifinde bulundu.

Güney Koreli yetkililer, 2011 yılında nemlendiricilerde havayı sterilize etmek için kullanılan kimyasal maddelerle akciğer rahatsızlıkları arasında bağlantı olduğunu ortaya çıkarmasıyla firma ürünlerini pazardan çekti.

Kore pazarından sorumlu Safdar, “Tüm sorumluluğun bizde olduğunu ilk defa kabul ediyoruz ve özür diliyoruz. Geç kaldık, beş yıl geçti” diye konuştu.

Safdar, Reckitt Benckiser’in ayrıca mağdurlar ve aileleri için milyonlarca dolarlık insani yardım fonu oluşturduğunu söyledi.

‘Tazminat ödeyeceğiz’

Ölenlerin çoğunun çocuk veya hamile kadınlar olduğu belirtildi.

Basın toplantısında aileler Safdar’ın özrünü aileler kabul etmediklerini söyledi ve içlerinden biri kürsüdeyken Safdar’a vurdu.

Nemlendiricide kullanılan zehirli kimyasal maddelerden dolayı ölen ve yaralananların toplam sayısının yaklaşık 500 olduğu ifade edildi.

Cihazlar, 2001-2011 yılları arasında Güney Kore genelinde birçok farklı şirket tarafından satıldı.

Reckitt Benckiser daha önce olayla ilgili sorumluluğu üstlenmediği için eleştirilmişti.

Firma sözcüsü Patty O’Hayer BBC’ye yaptığı açıklamada “Kaç hasta olduğunu bilmiyoruz. Akciğer rahatsızlığı yaşayan her bir kişiye tazminat ödeyeceğiz” dedi.

Nurofen adlı ağrı kesici ilaçları da üreten firma geçen hafta Avustralya’da müşterileri yanlış yönlendirdiği için ceza almıştı.

Mahkeme, Nurofen’in pazarlama yöntemi olarak migren gibi farklı rahatsızlıklara farklı ürünler sunmasının yanıltıcı olduğu ve aslında tüm ürünlerin birbirinin aynı olduğu hükmüne vardı.

Kaynak: bbc

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz