21.6 C
Lefkoşa
16 Nisan 2021 Cuma

RUM BASINI: ÇAVUŞOĞLU SİYASİ EŞİTLİKLE 2 DEVLETİN ÇÖZÜMÜNDE ISRAR EDİYOR

Rum basınında yayınlanan haber detayı şu şekilde:

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoλουlu, “Türkiye, Kıbrıs’ta” Türk halkının egemen eşitliğine dayalı iki devletli çözüm iradesini destekliyor “dedi. Mısır için, İstihbarat Servisleri ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde koordineli temasların olduğunu ve deniz yargı yetkisi konusunda müzakerelerin başlayabileceğini söyledi. Mısırlı mevkidaşıyla birkaç kez saatlerce görüştüğünü söyledi.

Türk Dışişleri Bakanı, Sabah gazetesine verdiği röportajda, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telekonferans sırasında ilişkilerin normalleşmesi konusunda olumlu mesajlar gönderdiğini söyledi. Mısır ile hem İstihbarat Servisleri hem de Dışişleri Bakanlıkları düzeyinde koordineli temasların olduğunu ve ilişkilerin seyrine bağlı olarak deniz yargı yetkisi konusunda müzakerelerin başlatılabileceğini söyledi.  

“Mısır ile istihbarat servisleri ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. (Mısır Dışişleri Bakanı) Samih Şükri ile defalarca görüştüm. Örneğin Birleşmiş Milletler toplantıları sırasında ilişkilerin nasıl geliştirileceğine dair uzun tartışmalar yaptık. İlişki ilerledikçe, denizcilik yetki alanında bir müzakere başlayabilir. Türk bakan, “Herkesle konuşmak istiyoruz çünkü eşit paylaşımdan yanayız.” Dedi. 

 Mevlüt Çavuşoğlu, “Bölgemizde Türkiye’yi siyasi amaçlarla dışlamaya çalışan enerji projelerinin başarı şansı yok” dedi. “Başkanımızın tüm bölge ülkelerini kapsayan bir Doğu Akdeniz Konferansı önerisi, samimi işbirliği arzumuzun son örneğidir. Enerjiyi bir barış aracı haline getirmek, bu yaklaşımın bölgedeki tüm ülkelerin ortak yaklaşımına ve kaynakların uluslararası hukuka göre yasallık ve adalet ilkelerine uygun olarak kullanılmasına bağlıdır. ‘Nasıl yapılmalı, kimler katılmalı’ gibi teklifimizi AB’ye sunduk. Eşit paylaşımdan bahsediyoruz. Her iki tarafın da Kıbrıs’a katılmasına izin verin. Aksi takdirde, onlar için ayrı bir platformda ayrı bir toplantı yapabiliriz. Adil paylaşımdan bahsediyorsak, bu formda e / k tarafı ile görüşmekten korkmuyoruz. Ama KKTC’nin katılmasını istemiyorsanız Kıbrıs Rum tarafı da katılamaz. Ardından onlarla özel bir görüşme yapacağız. KKTC ve biz bugüne kadar yapıcı bir esneklik gösterdik. “Tamam, şimdiye kadar bitir” demiyoruz “dedi.

Türk Bakan, “Yunanistan ile ikili sorunlarımızı ancak diyalog yoluyla çözebiliriz” dedi. “Uluslararası hukukun sağladığı yöntem, önce masaya oturmaktır. Her zaman buna hazır olduğumuzu söyledik. Bundan kaçınan Yunanistan’dı. Bizimle konuşmak yerine konuyu AB’ye taşımaya çalıştılar, nihayet masaya oturduklarında gerilimi artırmaya, masayı devirmeye çalıştılar. Araştırma gemimiz Çeşme’nin tacizi ve Yunan makamlarının kışkırtıcı açıklamaları bunun son örneği. “Bir sonraki istişare turu için önce Atina’dan bir davetiye geldi, ancak tarih belirtilmedi.” Dedi.

Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak, “Ada’daki gerçeklere göre Türk halkının egemen eşitliğine dayalı iki devletli çözüm iradesini destekliyoruz” dedi.

Ana Sayfa GÜNDEM RUM BASINI: ÇAVUŞOĞLU SİYASİ EŞİTLİKLE 2 DEVLETİN ÇÖZÜMÜNDE ISRAR EDİYOR

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 16 NİSAN 2021 CUMA

Son 24 saatte yapılan test sayısı 7890 olup, 54'ü yerel 73 pozitif vakaya rastlanmış, 50 kişi taburcu edilmiştir. 5 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiştir....