7.5 C
Lefkoşa
24 Ocak 2021 Pazar

Rum Dışişleri Bakanlığı: Ambargo kalkmalı

Rum basınının “Eurostat: Türkiye AB’nin Önemli Ortağı – Dışişleri: Ambargonun Kalkmasının Çok Olumlu Sonuçları Olur” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin AB’nin en önemli ekonomik ortaklarından biri olduğunu, Türkiye’nin yürürlükte Güney Kıbrıs’a yönelik ekonomik tedbirleri bulunmasına karşın iki ülke arasında ticaretin mevcut olduğunu yazdı.
Gazete, Eurostat tarafından dün yayınlanan verilerde, AB’nin ticaret yaptığı ülkelere ve hangi ürünlerin ticarette başı çektiğine yer verildiğini belirtirken; Eurostat verilerinde Güney Kıbrıs-Türkiye arasındaki ticari verilerin de yer aldığını vurguladı.
Eurostat verilerine göre, Güney Kıbrıs 2017 yılında Türkiye’den 92 milyon Euro’luk mal alımında (ithalat) bulunurken; 3 milyon Euro’luk ürün satışı (ihracat) gerçekleştirdi.
Öte yandan Rum Dışişleri Bakanlığı, internet sitesi üzerinden yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı ambargonun kalkmasının Güney Kıbrıs ve bölge ülkelerine büyük fayda sağlayacağını belirtti.
Habere göre, Bakanlık açıklamasında, Türkiye’nin 1987 ve 1993 yıllarında aldığı kararlarla, Rum ve yabancı bandıralı gemilerin Güney Kıbrıs limanlarından Türkiye limanlarına doğrudan gidişini yasakladığı belirtilerek, bu yasakların kalkmasının Güney Kıbrıs’ın ve bölge ülkelerinin denizciliğine büyük katkı sağlayacağına vurgu yapıldı

Ana Sayfa GÜNDEM Rum Dışişleri Bakanlığı: Ambargo kalkmalı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KIBRISLI TÜRK YÖNETMEN FEHMİ ÖZTÜRK’ÜN İKİ FİLMİ İSTANBUL MODERN’DE

Kıbrıslı Türk Yönetmen Fehmi Öztürk’ün aile üçlemesinin ilk filmi “Free Fun” ve ikinci filmi “Bir Annenin Sonatı” İstanbul Modern’de 26-27 Ocak’ta ücretsiz olarak gösterime...