Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.29 Mart 2018 Perşembe, 10:09

“Rumlar Kazı Yaparsa Biz de Kazı Yapacağız”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.Özersay’ın açıklamaları şöyle:

“İçinde bulunduğumuz bölgenin, Ortadoğu alanına baktığımız zaman gündelik yaşam içinde fark etmesek de olayları takip edince bir yangın alanı olduğu aşikardır. Gündelik hayatın içinde bir yangın var, gerek dövizin durumu gerek ekonomik sorunlar gündelik yaşamda bir yangın var ama dış politika anlamında da dikkatli olmamız gereken bir coğrafya içinde yaşıyoruz. Orada da yangın var.

Doğu-batı denilen ayrışmanın ortadan kalktığı düşünülüyor ama son günlerde yaşanan gelişmeler, Rusya-İngiltere arasındaki tartışmalar, Amerika-Rusya arasındaki gerginlik, bütün bunlara bakınca bir nevi yeni bir soğuk savaşın sinyalleri karşımızda duruyor. Bunun orta yerinde Türkiye Cumhuriyeti duruyor.

Bu gelişmeler Kıbrıs’ı daha da önemli kılmıştır. Çünkü burası askeri uçuş faaliyetlerinin dolaştığı bir alan oldu. Denizlerde de askeri gemiler dolaşıyor. Hepsini bir araya koyunca ilk anda göremediğimiz müthiş bir hareketlilik vardır hem denizde hem havada hem siyasette.

Belki çok fazla tercih etmiyor olabilirdik bu bölgede petrolun, doğalgazın bulunmasını ama günden güne bölgenin önemi artıyor.

Rum tarafının faaliyetlerine bakınca, Kıbrıslı Türklerin buralarda hakkının olmadığını kimse söyleyemez. Kıbrıs Rum liderliği de, Avrupa Birliği’nin de, Birleşmiş Milletler’in de hepsi, Kıbrıslı Türklere de aittir diyor zaten. Buradaki kaynaklar bizim de hakkımızdır.

Ancak Rum tarafı tutumunu değiştirmedi ve bazı şirketlere araştırma yapmaları için yetki verdi. Bunun üzerine biz de bazı şirketlere yetki verdik.

Nasıl ki Kıbrıslı Rumlar 1,2,3,4,5 gibi alanlar ilan etti, biz de A,B,C,D,E,F,G,şeklinde alanlar ilan ettik. Bazıları örtüşüyor hatta. Buradaki haklarımız tartışma konu değildir. Nasıl çıkarılacağı konusunda uzlaşı yok ama iki tarafa da ait olduğu konusunda bir uzlaşı vardır.

Dolayısıyla ya biz birlikte oturup karar vereceğiz ya da ikimiz de aynı kaynak üzerinden anlaşmalar yapacağız. Ancak Rumlar kazı faaliyetlerine geçerse biz de kazı faaliyetlerine geçeceğiz. İşte o zaman Rumlar bizi fiziki güçle engellemeye kalkarsa fiziki bir kriz çıkacaktır.”

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz