Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.17 Temmuz 2016 Pazar, 14:00

Şafak Nöbeti 19 Temmuz’da Tutulacak

Türk Yıldızları gösteri yapacak,gemiler ziyarete açılacak.20 Temmuz Barış Harekatı’nın 42. yıldönümü, tüm ilçelerde düzenlenecek törenler ve etkinliklerle kutlanacak.

“20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı” dolayısıyla başta başkent Lefkoşa olmak üzere Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde kutlama törenleri düzenlenecek.

Kutlamalar çerçevesinde şehitler anılacak, şiirler okunup, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak.

Törenler çerçevesinde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı “Türk Yıldızları” gösteri yapacak, kutlamalar çerçevesinde Türkiye’den adaya gelecek hücumbot ve denizaltılar ziyarete açılacak.

Şafak Nöbeti, 19 Temmuz Salı gecesi, Yavuz Çıkarma Plajı’nda tutulacak.

19 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Protokol Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı 42. Yıl etkinlikleri 19 Temmuz Salı günü saat 12.00’de 21 pare top atışı ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BRT’den yapacağı konuşmayla başlayacak.

Boğaz Şehitliği’ndeki tören saat 18.00’de çelenklerin anıta sunulmasıyla başlayacak, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile sürecek. Tören, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın anıt özel defteri imzalaması ile son bulacak.

Dr. Fazıl Küçük Anıtı’ndaki tören 18.30’da başlayacak. Törende, anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak ve anıt özel defteri imzalanacak.

Rauf Raif Denktaş Anıtı’ndaki tören 19.00’da başlayacak. Burada da anıta çelenkler sunulacak, saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı okunacak ve anıt özel defteri imzalanacak.

ŞAFAK NÖBETİ 19 TEMMUZ GECESİ

Şafak Nöbeti, Barış Harekatı’nın başladığı yer olan Yavuz Çıkarma Plajı’nda 19 Temmuz gecesi saat 21.30’da başlayacak.

Şafak Nöbeti’nde Türkiyeli sanatçı Mustafa Ceceli konser verecek, meşale yürüyüşü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi yer alacak.

20 TEMMUZ’DAKİ YEREL TÖRENLER

LEFKOŞA

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle Lefkoşa’daki ilk tören Şehitler Anıtı’nda yer alacak. Saat 08.00’de anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayacak tören, saygı duruşu ve saygı atışının ardından Şehitlik Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sona erecek.

İkinci tören Lefkoşa’da Atatürk Anıtı’ndaki tören saat 20 Temmuz Çarşamba günü 08.30’da anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile devam edecek tören, anıt özel defterinin imzalanmasıyla sona erecek.

Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki geçit töreni de saat 09.30’da başlayacak.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi ve tören birliklerinin denetlenmesi ile halkın bayramının kutlanması ile başlayacak tören, mesaj teatisi, Yavuz Çıkarma Plajı’ndan getirilen bayrakların Cumhurbaşkanı’na sunulması ile sürecek.

Tören, Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Temsilcisi ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yapacağı konuşmaların ardından halk dansları gösterisi, Anakara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösterisi ve resmi geçit ile tamamlanacak.

GİRNE

20 Temmuz’da Girne’de de iki ayrı tören düzenlenecek. İlk tören saat 08.30’da Alsancak’ta Yavuz Çıkartma Plajı’nda düzenlenecek. Törende, denize çelenkler bırakılacak, 21 pare top atışı yapılacak ve saygı duruşunda bulunulacak.

Türkiye Aydıncık’tan KKTC Yelken Motor Kürek Federasyonu tarafından getirilen bayrakların adaya çıkartılması ile sürecek tören, İstiklal Marşı’nın okunması, meşalelerin yakılması, adadaki meşaleden alınan ateşin karaya çıkartılması, meşalenin Lefkoşa’ya götürülmek üzere öğrenciler tarafından teslim alınması ve Karaoğlanoğlu Şehitliği ziyareti ile tamamlanacak.

Girne Atatürk Anıtı önündeki tören ise 16.00’da başlayacak. Tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulması, saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunması, askeri birlikler, okullar ve halkın bayramının kutlanması, konuşmalar, şiirler ve resmigeçit ile son bulacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, Girne Limanı Atatürk Anıtı önünde saat 18.45’de gösteri sunacak.

GAZİMAĞUSA

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Gazimağusa’da iki ayrı tören düzenlenecek. İlk tören Zafer Anıtı önünde saat 17.30’da yapılacak. Anıta çelenklerin sunulması ve saygı duruşuyla İstiklal Marşı’nın ardından tören tamamlanacak.

İkinci tören Polat Paşa Bulvarı’nda saat 18.00’de kaymakam, komutan ve belediye başkanının askeri birlikler ve halkın bayramını kutlamasıyla başlayacak. Tören, İstiklal Marşı’nın okunması, konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından tören geçişi ile sona erecek.

GÜZELYURT

Güzelyurt’taki tören Atatürk Anıtı önünde saat 18.00’de başlayacak. Tören, anıta çelenklerin sunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören birliklerinin denetlenmesiyle sürecek. Tören, konuşmalar, şiirler, halk oyunları gösterisi ve geçit töreniyle tamamlanacak.

LEFKE

Lefke Şehitliği’ndeki tören, saat 09.30’da çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu saygı atışı ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Daha sonra tören birlikleri denetlenecek, konuşma ve şiirlerin ardından folklor gösterisi, geçit töreni ve tebrik kabulü ile son bulacak.

İSKELE

İskele’deki tören Ecevit Meydanı’nda saat 17.30’da gerçekleştirilecek. Tören, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve tören birlikleri ile halkın bayramının kutlanması ile başlayacak.

Tören, konuşmalar, şiirler, folklor gösterisi, horon gösterisi ve tören geçişiyle tamamlanacak. Törenin ardından izaz ikram yapılacak.

AKDOĞAN

Akdoğan’da düzenlenecek kutlama programı saat 09.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin konmasıyla başlayacak. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir öğrencinin okuyacağı şiirle tamamlanacak.

GEÇİTKALE

Geçitkale’deki tören saat 09.00’da çelenklerin konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak.

Tören, şiirlerin okunmasının ardından sona erecek.

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ YAPACAK, GEMİLER ZİYARETE AÇILACAK

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda bu yıl da Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Timi Türk Yıldızları saat 18.00’de Girne Atatürk Anıtı üzerinde hava gösterisi gerçekleştirilecek.

Kutlamalar çerçevesinde adaya gelecek Türk Deniz Kuvvetleri’nin TCG Gaziantep Fırkateyni Girne açıklarında, TCG Kılıç Hücumbotu ve TCG Burak Reis Denizaltısı ise Girne Turizm Limanı’nda 20 Temmuz Çarşamba günü, 09.00-11.00 ve 14.00-17.30 saatleri arasında halkın ziyaretine açılacak.

REKOR DENEMESİ

Guiness Rekorlar Kitabı’na giren ilk ve tek Türk sualtı sporcusu Cem Karabay’ın 14 Temmuz’da başlayan yeni dünya rekoru denemesinin de 20 Temmuz Çarşamba günü saat 01.00’de tamamlanması bekleniyor.

Yaklaşık 6 gün su altında kalacak Karabay, oksijen, su ve yemek dahil her türlü ihtiyacını denizin altında karşılayacak ve kendine ait 72 saat olan su altında kalma dünya rekorunu 142 saat ile kırmaya çalışacak.

ETKİNLİKLER

Kıbrıs Türk Yelken Motor ve Kürek Federasyonu 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Rallisi’nde gidiş bu sabah saat 06.00’da Girne Limanı ve Karpaz Gate Marina’dan başladı. Rallinin gelişi ise 19 Temmuz’da saat 17.00’de Girne Limanı’nda olacak.

Uluslararası KKTC Masterler Futbol Turnuvası 19 Temmuz Salı günü saat 18.00 ve 19.00’da Girne Pia Bela Futbol Sahası’nda düzenlenecek.

Kutlama etkinlikleri çerçevesinde dün başlayan tarihleri arasında masa tenisi, taekwondo, karate, trap, olta ve zıpkın ile balık avlama gibi çeşitli alanlarda birçok etkinlik 24 Temmuz’a kadar sürecek.

Hava Sporları Federasyonu da üç hava aracı ile resmi geçit töreninde yer alacak.

TOPÇUKÖY ŞEHİTLERİ İÇİN TÖREN DÜZENLENECEK

1974’te şehit düşenler de törenlerle anılacak.

Topçuköy şehitleri için 22 Temmuz Cuma günü saat 18.30’da Topçuköy Şehitliği’nde anma töreni düzenlenecek.

Anma töreni, çelenklerin konması, saygı duruşu ve atışı, İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak.

Konuşma ve şiirlerin arından şehitler için dua okunacak.

TUZLA ŞEHİTLERİ 23 TEMMUZ’DA ANILACAK

Tuzla Şehitleri 23 Temmuz Cumartesi günü saat 09.00’da Tuzla Şehitliği’nde düzenlenecek törenle anılacak. Tören, çelenklerin konması, saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal Marşı’nın okunması, konuşma ve dua okunmasının ardından şehitlik ziyaretiyle tamamlanacak.

TAŞPINAR ŞEHİTLERİ İÇİN ŞEHİTLİKTE TÖREN DÜZENLENECEK

Güzelyurt bölgesindeki Taşpınar şehitleri de 25 Temmuz Pazartesi günü Taşpınar Şehitliği önünde saat 09.00’da düzenlenecek törenle anılacak.

Tören, çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Şehitlik defterinin imzalanması ile sürecek tören, şiirlerin okunması, konuşma ve dua okunması ile tamamlanacak.

ALAMİNYO ŞEHİTLERİ ANILACAK

Alaminyo Şehitleri 21 Temmuz Perşembe günü Değirmenlik’teki Alaminyo Şehitler Anıtı önünde saat 19.30’da düzenlenecek törenle anılacak.

Tören, anıta çelenklerin sunulması, saygı duruşu saygı atışı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayacak. Tören, şiir okunması ve Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal’ın konuşmasıyla sona erecek.

“BARIŞA ÇAĞRIYDI” ADLI GÖRSEL ŞOV SERGİLENECEK

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde yarın akşam “Barışa Çağrıydı/Screamed For Peace” adlı görsel şov sergilenecek. Girne Kalesi’nde yer alacak etkinlik saat 20.30’ da başlayacak.

Şov, Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi Başkanlığı tarafından organize edilen 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 42. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde, yapımcı Abdullah Öztoprak işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Etkinlikte 20 Temmuz Barış Harekatı’na kadarki süreçte Kıbrıs’ta yaşanan tarihi evreler, özgün müzik, kıyafet ve şovlarla anlatılacak.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz