24.8 C
Lefkoşa
20 Nisan 2021 Salı

Sağlık Sektöründeki Son Durumu Değerlendirdi

Sağlık her zaman için tartışma konusu. Personel eksikliğinden, altyapı yetersizliğine, bütçe sıkıntısından, yatırım zorluğuna her hükümet için ateşten gömlek. KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu sağlık sektöründeki son durumu ADA TV de “Gündeme Bakış” programında değerlendirdi. Erçin Şahmaran’ın sorularını yanıtlayan Bakan Sucuoğlu şunları seslendirdi;

“Sağlık konusu her zaman sorunlu. Dünyanın hiçbir yerinde, sıfır hata ve tam menuniyet yoktur, olamazda. 1960 yılından buyana doktorların sorunları var. Bu yıl bütçe sıkıntısı vardı. Ama yeni bütçeyle 2017 yılında 80 doktor alacağız. Yeni onkoloji hastanesi tam randımanlı ve eksiği olmadan hizmete başladı. Yurt dışında ve güneyde tedavi gören hastalarımız da gelmeye başladı. Bir yoğunluk var. Bu şekilde giderse üç ay sonra yeni bir ekibe daha ihtiyaç duyabiliriz.

Hedeflerimize şuan için ulaştık. Bunda iddialıyım bu işi iyi yapıyorum. Eksikler elbette olacak. Daha önce bunlar konuşmaya bile açılmıyordu. Kabul ediyorum, doktor eksikliğimiz var. Bu konuda çaresiziz. Yeni yılda bütçeye çok fazla yük getirmeden doktorlar için maaş iyileştirmesi yapacağız. Bunu tasarruf yaparak sağlayacağız. Sadece radyoterapi de 6 milyon tasarruf sağladık.

Sağlık da çok önemli ve ciddi işler de yapılıyor. Fakat ne yazık altyapı eksiklikleri tıbbi başarıyı gölgeliyor. Bunlar var diye tabi ki karamsar olmaya gerek yok. Düzeltmek için çalışacağız. İstediklerim olmazsa, istediklerimi yapamazsam istifa ederim. Yeni hastane konusu bir hayaldi. Şimdi adımlar atıldı. Bu hastane en az üç yıl ister. Bu sürede diğer hastaneleri kullanacağız, güçlendireceğiz. Lefke’de Cengiz Topel hastanesini asla kapatmayacak, zayıflatmayacağız. Sağlıkta çok ciddi yoğunluk söz konusu. 500 bin nüfusa göre planlama yapıyoruz.

Hal yasası bir önce çıkmalı. Herkes ne yediğini, ne içtiğini bilmeli. Kanser üzerinde çalışmalarımız var. Kanserin haritasını hazırlıyoruz. Hangi bölgede ne kadar, o bölgenin şartları nelerdir. Bu harita yol gösterecek.

2017 yılının ilk aylarında performans sistemine geçeceğiz. Doktorlar baktığı hastaya göre ücret alacak. Hastane doktorları dışarıda çalışan doktorlardan daha fazla olacak. Dışarıda çalışma cazip olmaktan çıkacak, kamuda çalışma özendirilecek.”

Ana Sayfa Genel Sağlık Sektöründeki Son Durumu Değerlendirdi

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GÜNEY KIBRIS KOVİD-19 GENEL DURUM / 19 NİSAN 2021 PAZARTESİ (3...

Rum Kesimi Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü COVID-19'dan 3 hastanın öldüğünü ve 822 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca 68'inin durumu ciddi olan 284 COVID-19...