Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.02 Mayıs 2019 Perşembe, 14:06

“Sanata sansür” kararına muzlu protesto

Polonya’nın başkenti Varşova’daki Ulusal Müze, Natalia LL adlı sanatçının muz yiyen çıplak kadın görüntülerinden oluşan 1973 yılına ait eserini kaldırma kararı aldı. Bunun üzerine yaklaşık 1000 kişi muzlarla sokağa döküldü, çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve sanatsever muz yerken çekilen görüntülerini sosyal medyadan paylaşarak kararı protesto etti.Polonya Kültür Bakanlığı; başkent Varşova’daki Ulusal Müze’de yıllardır sergilenen Natalia LL adlı sanatçının 1973 yılına ait muz yiyen çıplak kadın görüntülerinden oluşan eserini müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi.

Müzenin direktörü Jerzy Miziolek’in “Genç ve çocukları rahatsız edebilecek çalışmaların sergilenmesine karşıyım” sözlerini ‘sanat sansürü’ olarak niteleyen Polonyalılar sosyal medyada muzlu fotoğraf paylaştı. Muzlu protesto dün sokağa taştı.

Yaklaşık 1000 kişi muzlarla sokağa döküldü. Çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve sanatsever muz yerken çekilen görüntülerini paylaşarak kararı protesto etti. Protestoculardan biri, “Ülkemizde sansüre karşıyız, özellikle de sanat, “dedi.
Müzeye yakın bir yerde toplanan göstericiler ‘muz devrimi’, ‘sanat özgürdür’ sloganları attı. Gelen tepkiler üzerine müze yetkilileri söz konusu görseli yeniden sergiye açtı.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz