Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.01 Kasım 2017 Çarşamba, 09:45

Seçim Sonrası Yeni Girişimler Olacağına İnanıyor

Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis, “2018’deki başkanlık seçimlerinden sonra uluslararası baskı ile müzakereler yeniden başlayacak” dedi.Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis, “2018’deki başkanlık seçimlerinden sonra uluslararası baskı ile müzakereler yeniden başlayacak” dedi.

Güney’de yayın yapan PİK3 Radyosu’na konuşan “Rum lider, Türkiye’nin bu müzakerelerle ilgili ne kadar hazır olduğunu bilmiyorum. Ancak Uluslararası güçler Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını istiyor” dedi. Kendilerinin de 2018 seçimlerinden sonra müzakerelere hazır olduğunu söyleyen Anastasiadis, “Kaldığımız noktadan itibaren sorunlu olan başlıklarda Türkiye ile görüşmeye hazırız. Garantörlük ve adada Türk askerinin varlığının sonlandırılması için müzakere etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Aralık başında Yunanistan yapacağı ziyarette Ege sorunuyla birlikte müzakerelerin de öncelikle olarak gündeme geleceği belirtiliyor.

6 BAŞLIKTAKİ İLERLEMEYLE KAPSAMLI ÇÖZÜME ULAŞILABİLİR

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BM Genel Sekreterinin Crans- Montana başarısızlığı konusunda her iki topluma da sorumluluk yüklediği konusunda yaptığı açıklamaları değerlendiren Anastasiadis, “Sayın Akıncı’nın haklı olarak itiraz ettiğini çünkü sadece Türkiye’ye değil Kıbrıs Türk toplumuna da sorumluluklar yüklendiğini, Kıbrıs Rum tarafının olumlu bir şekilde yazılı önerilerle ve daima belli koşullar altında, Genel Sekreterin masaya yatırdığı altı başlıkta ilerleme kaydedilmesini ve stratejik bir anlaşmaya varılmasını istediğini gösterdiğini, hedefin bu altı başlıkta kaydedilecek ilerlemeyle her iki toplum tarafından kabul edilecek kapsamlı bir çözüme ulaşılmasını arzuladığını gösterdiğini söyledi.

SEÇİM SONRASI YENİ GİRİŞİMLER OLACAĞINA İNANIYOR

İlgili bir soruyu yanıtlayan Anastasiadis, Sayın Akıncı’nın yaptığı bazı açıklamalara göre, seçimlerden sonra yeni girişimler olacağına inandığını açıkladı.

2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra müzakereler konusunda Türkiye tarafından bir hareketlilik bekleyip beklemediği sorusuna Anastasiades, “Türkiye tarafından neler yapılacağını bilmiyorum” yanıtı verdi.

“Aralarında Genel Sekreter de olmak üzere, diyaloğun yeniden başlamasına yardımcı olma niyetlerine dile getiren uluslararası faktörüler olduğunu biliyorum. Sayın Akıncı tarafından yapılan bazı açıklamalardan da seçimlerden sonra, yeni bir girişimin olacağına inanıyorum. Önemli olan, toplumlararası diyalog dışında, Kıbrıs’la ilgili iyi hazırlanmış bir konferans da gerçekleştirilmesidir. Yani ümit olması için, tarafların, Genel Sekreterin temel parametrelerinin kabul edilmesine nelerin katkıda bulunacağını bilmeleri gerekir”.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz