26 Eylül 2020 Cumartesi
22.6 C
Lefkoşa

Sezaryen yarası nedir?

Sezaryen doğum basitçe, alt karın bölgesine ve rahim duvarına bir kesi açılarak bebeğin ve plasentanın dışarı çıkarılmasını, daha sonra da açılan kesilerin dikilerek kapatılmasını içeren bir cerrahi operasyondur. Doğum ameliyathane koşullarında ve sıkı tıbbi prosedürler uygulanarak gerçekleştirilir.

Operasyon sırasında açılan kesi, sezaryen kesisi veya sezaryen yarası olarak bilinir. Deriye ve rahim duvarına olmak üzere aslında iki kesi yapılır.

Sezaryen kesisi nasıl yapılır?

Sezaryen kesisi, adım adım gerçekleştirilir. Steril koşullarda hazırlanan karın bölgesinde kasık tüylerinin başladığı yerden yaklaşık iki parmak yukarıda, 8-10 santimetre uzunluğunda yatay bir kesi açılır. Cilt, cilt altı, fasya tabakası, rektus kası, dış karın zarı, rahmin iç zarı ve rahim kası sırasıyla kesilerek açılır.

Bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesine ulaşıldıktan sonra kese açılır ve bebeğe ulaşılır. Bebek uygun bir şekilde dışarı çıkarıldıktan sonra bebeğin eşi (plasenta) da çıkarılır ve açılan kesiler sırasıyla dikilerek kapatılır. En son cilt katmanı dikilirken, ‘estetik dikiş’ olarak da bilinen bir dikiş yöntemi kullanılarak hiç iğne ve dikiş izi bırakılmadan yaranın kapatılması sağlanır. Bu sayede sezaryen yara izi, ince ve yatay bir çizgi şeklinde kalır.

Sezaryen ameliyatında kaç kat kesi yapılır?

Cilt: Öncelikle üst cilt tabakasında yatay bir kesi açılır.

Cilt altı yağ dokusu: Vücuttaki tüm cildin altını kaplayan koruyucu bir yağ dokusudur.

Fasya tabakası: Kas kılıfı olarak da bilinen, vücuttaki tüm kasların üstünü kaplayan esnek bir tabakadır.

Rektus kası: Karın ön duvarını kaplayan kas tabakasıdır. Ameliyattan sonra dokular dikilip kapatılırken buradaki kesi dikilmeden kendi halinde iyileşmeye bırakılabilir.

Pariyetal periton: Karın zarı olarak da bilinir. Karın bölgesinin tamamını iç organları kaplayacak şekilde çevreleyen bir zar dokusudur. Ameliyattan sonra dokular dikilip kapatılırken buradaki kesi dikilmeden kendi halinde iyileşmeye bırakılabilir.

Visseral periton: Rahmi tamamen çevreleyen bir zar tabakasıdır. Ameliyattan sonra dokular dikilip kapatılırken buradaki kesi dikilmeden kendi halinde iyileşmeye bırakılabilir.

Myometrium: Rahmi oluşturan kas tabakasıdır ve sezaryende ulaşılan son kattır. Burası da açıldıktan sonra bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesine ulaşılır ve bu ince kese de kolaylıkla açılarak bebeğe ulaşılır.

Ana Sayfa SAĞLIK Sezaryen yarası nedir?

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

UBP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI TATAR, İSKELE BÖLGESİ’NDEYDİ

Ulusal Birliği Partisi (UBP) Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Adayı, Başbakan Ersin Tatar, İskele Boğaz’da K-PET Akaryakıt Dolum Tesisleri ile Altınbaş Tesisleri’nde incelemeler yaptı. UBP Basın Bürosu’ndan...