10 C
Lefkoşa
3 Aralık 2020 Perşembe

Siber suça “Siberay” önlemi

İçişleri Bakanlığı, internetin güvenli kullanımı için başlatılan Siberay projesi kapsamında 5 kamu spotu hazırladı. Sanal ortamda işlenen suçlara dikkat çekildi.

Sahte siteler, yanıltıcı reklamlar, siber zorbalık ve sosyal medya üzerinden yapılan hakaretler…

Emniyet Genel Müdürlüğü internetin güvenli kullanımı için kolları sıvadı. Siberay projesi kapsamında 5 kamu spotu hazırlandı. Kamu spotları ile sanal ortamda işlenen suçlara dikkat çekildi.

Sahte sosyal medya hesapları, internet siteleri, e-posta ve kısa mesajlar aracılığıyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı uyarılarda bulunuldu. Projeye, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin yanı sıra TRT de katkı veriyor.

Öte yandan programın “www.siberay.com” sitesinde ailelerin çocuklarını dijital dünyadaki çeşitli oyun ile yazılımlardaki tehlikelerden ve zararlı içeriklerden nasıl koruyacaklarına ilişkin ebeveyn kılavuzu yer alıyor.

Sitede, teknoloji bağımlılığının belirtilerinin anlatıldığı, siber zorbalığın ne olduğu ve nasıl mücadele edileceği, sosyal medyanın doğru kullanılması konusunda çeşitli bilgilerin verildiği dokümanlar da bulunuyor.

TRT Haber

Ana Sayfa BİLİM VE TEKNOLOJİ Siber suça "Siberay" önlemi

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC Kovid-19 Genel Durumu – 2 Aralık 2020 Çarşamba

KKTC’DE BUGÜN 6’SI YEREL 9 YENİ VAKA SAPTANDI SAĞLIK BAKANI PİLLİ, BUGÜN TOPLAM 1384 TEST YAPILDIĞINI VE 9 POZİTİF VAKAYA RASTLANDIĞINI AÇIKLADI Sağlık Bakanı Ali Pilli,...