Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.03 Temmuz 2019 Çarşamba, 12:21

Sıcaklar uyutmuyor diyenlere öneriler

Sıcak havalarda sağlıklı uyku için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminin yüksek sıcaklıkları gece boyunca ayakta kalmanıza sebep oluyorsa, merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Sıcaklığın uyku kalitemiz üzerinde büyük etkisi vardır; çünkü vücut ısısı, uyurken düşmeye başlar – ne kadar derin uyursak, vücut ısısı da o kadar düşer. Gün boyunca biriktirdiğimiz ısı yükünden kurtulmak, uyumamızı sağlayan sürecin bir parçasıdır.

Çözüm, tabii ki klimadır. Böyle bir seçeneğiniz yoksa eğer, serinlemenizi sağlayacak birkaç önerimiz var:

 

1- Bol su için

Terleme, vücudun serinleme yollarından birisidir; ancak terleme mekanizmanızın gerçekten çalışabilmesi için vücudunuzda yeterince suyun olması gerekiyor. Bu yüzden bolca su içmeye dikkat etmelisiniz. Bazı insanlar, gecenin bir vakti tuvalet ihtiyacı ile uyanmamak adına, yatmadan önce sıvı almaktan kaçınıyorlar; ancak fazla endişeye gerek yok. Çünkü tüm bu terleme süreci, yalnızca serinlemenizi değil; aynı zamanda da tuvalet ihtiyacınızın azalmasını sağlayacak.

2- Buz banyosundan kaçının

Buz gibi su ile alınan duş, serinlemenin en iyi yolu değil ne yazık ki. Vücudunuz serinlemeye ihtiyaç duysa da elleriniz ve ayaklarınız hızlı bir şekilde çok soğuduğunda, kan damarlarınız daralır ve ısıyı içine hapseder. Ilık, oda sıcaklığında alacağınız duş, kan damarlarınızı açarak ısıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

3- Havalandırma sağlayın

Vantilatör kullanın – stratejik bir şekilde. Yere yakın bir şekilde ya da pencerenin yanına yerleştirerek serin hava ile sirkülasyon yaratabilirsiniz.

4- Alçakta kalın

Sıcak hava yükselir. Bu yüzden mümkün olduğunca yere yakın bir şekilde uyuyun. Çok katlı bir evde yaşıyorsanız, sıcaklığın birkaç derece daha düşük olduğu en alt katta ya da bodrumda uyumayı deneyin. Aşağı inemiyor musunuz? Yerde uyumak, biraz rahatlamanızı sağlayabilir.

5- Şiltenizi biraz dinlendirin

Yastığınız, rüya gibi olabilir; ancak süper sıcak gecelerde, yastığınız sabotajcıdır. Kalın şilteler, vücut ısısını korumaya meyillidir. Birkaç sıcak yaz gecesi için şiltenizi değiştirmeyeceksiniz muhtemelen; ancak uyurken sıcaklamaya eğiliminiz varsa eğer, bir sonraki şiltenizi seçerken bu sorunu göz önünde bulundurun. Ve sıcak gecelerde yerde yatmayı deneyecekseniz, vücut ısınızın kaçabilmesi için ince bir yastık tercih edin.

6- Bol ve hafif giyinin

Evet, oldukça bariz; ancak yine de tekrarlamaya değer. Çünkü uyurken giyilmesi gereken yanlış giysiler terli bir şekilde uyanmayı belirleyen nedenlerden biri olabilir. Bol, hafif ve doğal malzemelerden yapılan kumaşlar, teri en iyi emen tercihlerdir.

7- Egzersizinizi erken yapın

Programınız müsaitse eğer, egzersiz seansınızı biraz erkene alın. Düzenli egzersizin uyku için harika olduğunu gösteren birçok kanıt var. Ancak uykuya yakın zamanda spor yapmak – özellikle de sıcak ve nemli havada – vücut ısısını daha da artırır. Dolayısıyla vücudun, ideal uyku ısısı için daha büyük bir düşüş yaratması gerekir.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz