Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.06 Haziran 2018 Çarşamba, 11:28

Şiddet Uygulanan Yabancı Uyruklu Konusunda Hüküm Açıklandı

Kanada vatandaşı Hani Abdul Khani Kabbara, 27 Şubat’a 2011’de Limasol’da yaşanan olayla ilgili olarak AİHM’ye başvurmuştu.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dün açıkladığı kararla, 2011’de yabancı uyrukluya karşı gerçekleştirilen şiddet ve olayın yeterince araştırılmaması nedeniyle Güney Kıbrıs’ın 25 bin avro tazminat harcamalar için de üç bin toplam 28 bin avro ödemesine karar verdi.

 

Mahkemeye göre, Kabbara sahte kredi kartıyla bankadan para çektiği kuşkusuyla, bir banka şubesi önünde Polis tarafından tutuklanarak Limasol Polis Merkezine sevk edilmişti.

Mahkeme devamla, tutuklunun aynı gün Limasol Genel Hastanesi doktorları tarafından kontrol edildiğini ve vücudunda çeşitli yaraların olduğunun ortaya çıktığına değindi.

Söz konusu şahıs, şiddet uygulamayı, insanlık dışı ve küçültücü hareketleri yasaklayan AİHM’in 3.Maddesi temelinde, polis merkezinde tutuklu bulunduğu sürece Polis tarafından şiddete uğradığı iddiasıyla Strasburg’a başvuruda bulunmuştu. Bunun yanı sıra, tutukluluk süresinde yetkililer tarafından olayla ilgili olarak herhangi bir etkili soruşturmanın da gerçekleştirilmediği şikâyetinde de bulunmuştu.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz