30.6 C
Lefkoşa
28 Temmuz 2021 Çarşamba

SİGORTALILARA KARANTİNADA GEÇECEK SÜREYE ÖDENEK RESMİ GAZETE’DE

Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası ve Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında sigortalı olanların Koronavirüs pozitif çıkan vakaların temaslıları olmaları halinde karantinada geçirecekleri sürelere karşılık ödenek alabilmeleri için yasa gücünde kararname Resmi Gazete’de yayınlandı.

Sosyal Sigortalar Dairesi, sigortalıların karantina ödeneği alabilmesi için şu koşulları bildirdi:

“2021 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası Kapsamında Sigortalı Olanlara Verilecek Karantina Ödeneği Hakkında Yasa Gücünde Kararname ve 2/2021 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası Kapsamında Sigortalı Olanlara Verilecek Karantina Ödeneği Hakkında Yasa Gücünde Kararname 20 sayı ve 25.10.2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Belirtilen Yasa Gücünde Kararnameler, 16/1976 sayılı Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası veya 73/2007 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında sigortalı olanlardan Koronavirüs pozitif çıkan vakaların temaslılarını kapsamakta olup söz konusu temaslılara, Sağlık Bakanlığınca zorunlu olarak karantinada tutulmuş olmaları nedeniyle karantinada geçirdikleri sürelere karşılık ödenek verilmesini düzenlemektedir.

1. Sigortalının karantina ödeneği alabilmesi için; halen çalışıyor olup yüz yirmi günü, karantinaya alındığı tarihten önceki on iki takvim ayı içinde olmak üzere toplam en az yedi yüz yirmi gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması koşuldur.

2. Başvurular Sosyal Sigortalar Dairesi şubelerinden veya online olarak ssd.gov.ct.tr adresinden yapılacaktır. Online başvuru yapanların ekte sunulması gereken belgeleri başvurularını takiben daireye sunmaları gerekmektedir.

3. Karantina ödeneğinin başlangıç tarihi 25.1.2021 olup söz konusu tarihte halen karantinada olan ve bu tarihten sonra karantinada geçirdikleri süreyi Sağlık Bakanlığından temin edecekleri yazı ile belgeleyen temaslı sigortalılar işbu karantina ödeneğinden yararlanabileceklerdir.25.01.2021 tarihinden önce karantinada olup, karantina süresini tamamlayan sigortalılar 1/2021 ve 2/2021 sayılı Yasa Gücünde Kararnameler kapsamında müracaatta bulunamazlar.

Ana Sayfa GÜNDEM SİGORTALILARA KARANTİNADA GEÇECEK SÜREYE ÖDENEK RESMİ GAZETE'DE

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI 27 TEMMUZ 2021 SALI

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı - satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyelerde yer alıyor? - 27/07/2021 -...