12.1 C
Lefkoşa
16 Ocak 2021 Cumartesi

Siyasilerden barış mesajı

Taşkent’te saat 00.30 sıralarında meydana gelen ve ülkenin birçok bölgesinde duyulan kuvvetli patlamanın ardından incelemeler ve değerlendirmeler devam ediyor.

Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ve Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, olayla ilgili basına değerlendirmelerde bulundu.

KKTC basını yanında Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan gazeteciler de olay yerindeki gelişmeleri duyurmak için yoğun şekilde görev yapıyor.

ERHÜRMAN

Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Taşkent’teki incelemesinin ardından basına yaptığı açıklamada halka geçmiş olsun dileklerini iletti. Kendisine ulaşan bilgiye göre, düşen cismin, İsrail ve Suriye arasındaki gerginlikten kaynaklandığını ve cismin Suriye’den atılan bir S200 füzesi olduğu bilgisi edindiğini kaydeden Erhürman, daha geniş bilginin gerekli araştırmalardan sonra yapılacağını kaydetti.

Erhürman, “Barış sağlanmadığı sürece hiçbir halk ve yurttaş kendini tam olarak güvende hissetme şansına sahip değil. Bölgede barışın ve istikrarın sağlanması için siyasi aktörlere görev düşüyor” dedi.

Tufan Erhürman’a Taşkent’teki incelemelerinde CTP Girne Milletvekili Fikri Toros eşlik etti.

TÖRE

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, bölgede sıcak savaş olmamasını diledi; “İnşallah bu olay bir savaşın tetikleyicisi değildir ve arkası gelmez” diye konuştu.

Ülkeleri soğukkanlı olmaya davet eden Töre, “Huzura ihtiyacımız var. Şu an güvenlik içinde yaşıyoruz, özgürüz, devletimiz var. 1974’te yaşadığımız acılar hala hatıralarımızda… KKTC, Türkiye ve Türk ordusu güvencemizdir” ifadelerini kullandı.

SANER

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, bölgede büyük tehlike atlatıldığını söyleyerek olaydan üzüntü duyduğunu ancak parçanın köy dışına düşmesinin ve can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

Olayı ucuz atlatılmış bir olay olarak niteleyen Saner, detaylı bilgilerin hükümet yetkililerince araştırmalarla açıklanacağını kaydetti.

Bakanlar Kurulu’nun bu gündemle olağanüstü toplandığını anımsatan Saner, Polisin ve güvenlik güçlerinin gece yarısından beri olağan üstü çaba gösterdiğini kaydetti ve polisin 55’inci kuruluş yıl dönümünü de kutladı.

GÜNEŞ

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, detaylı incelemelerden sonra askeri makamların ve yetkililerin gerekli açıklamayı yapacağını belirtti.

Esentepe’de de böyle bir parça bulunduğunun sorulması üzerine Güneş, Esentepe’de de Göçrneç’te de parçalar bulunduğunu belirtti ve “Patlama yüksek bir yerde oldu ve parçalar büyük bir alanı etkiledi “dedi.

ÇELEBİ

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, dün akşam 01.00’den beri olay yerinde olduğunu, alışılmamış bir durum yaşandığını söyledi.

“Başımıza bu da mı gelecekti? Evet geldi…” diyen Çelebi, parçaların köy dışına düşmesinin sevindirici nokta olduğunu kaydetti.

Yüksel Çelebi, “Bölgede huzur ve barış sağlanması gerek. Barışa dört elle sarılmalıyız” diye konuştu.

AŞANDIR

Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır, dün akşam 00.30 sıralarında önce deprem benzeri bir sarsıntı olduğunu, ardından da patlama sesi duyulduğunu söyledi.

Köy dışında yangın başladığını gördüklerini kaydeden Aşandır, “O saatten beri telefonlarımız susmuyor. İtfaiye ve polis yangına müdahale etti. Kontrol altına alınması 04.00’e kadar sürdü” dedi.

Muhar Aşandır, parçanın düştüğü yerin, en yakın evden 200 metre uzakta olduğunu, bu evde 4 kişinin yaşadığını belirterek, “Biraz daha ilerisinde 8-10 hane var. Çok büyük tehlike atlattık, can kaybı olmaması büyük şans” diye konuştu.

DİKMEN’DE TESPİT EDİLEN PARÇA TAŞKENT’TE

Öte yandan Dikmen’de saptanan ve aynı füzenin parçası olduğu değerlendirilen parça, askerlerce Taşkent’te taşındı ve buradaki diğer parçaların yanına yerleştirildi.

ARIKLI: “KKTC TÜRKİYE HAVA SAVUNMA SİSTEMİNE DAHİL EDİLMELİ”

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, KKTC ile TC arasındaki eski anlaşmanın tadil edilip yeni bir “Savunma İşbirliği Anlaşması” imzalanması, bu yeni anlaşma ile KKTC hava sahasının kontrol ve güvenliğinin Türkiye’ye bırakılması gerektiğini söyleyerek, böylece yakında Rusya’dan alınacak S 400 Hava Savunma Sistemine KKTC’nin de dahil edilmesinin mümkün olacağını kaydetti.
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı yaptığı yazılı açıklamada, Taşkent yakınlarına düşen ve Suriye tarafından fırlatılan bir S 200 Füzesi olduğu iddia edilen hava aracının ülkede ciddi bir korku ve endişeye yol açtığını belirtti.
Doğu Akdeniz bölgesinin artık bir savaş bölgesi ve KKTC’nin de bu bölgenin tam ortasında olduğunu dile getiren Arıklı, “KKTC’nin kendi imkanları ile kara sahasında olduğu gibi deniz ve hava sahasını da koruması mümkün değildir. Bu yüzden KKTC ile TC arasında eski anlaşma tadil edilip yeni bir “Savunma İşbirliği Anlaşması” imzalanmalıdır” dedi.
Arıklı, “Öte yandan Türkiye ile imzalanacak yeni Savunma İşbirliği Anlaşması tahtında Türkiye’ye Deniz Üssü verilmelidir. Böylece Güney Kıbrıs’a yönelik milli savunma sistemimizi, tüm Doğu Akdeniz’e teşmil etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.
Taşkent yakınlarında meydana gelen patlama dolayısı ile başta bölge halkı olmak üzere tüm KKTC’ye geçmiş olsun dileğinde bulunan Arıklı, bir daha bu tür kazaların olmaması için gereken savunma tedbirlerinin alınmasını talep etti.

İZCAN: “BARIŞ VE İSTİKRARIN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Taşkent yakınlarına düşen S-200 füzesinin, herhangi bir can kaybına sebep olmamasından duyduğu memnuniyeti açıklayarak, halka geçmiş olsun dileğinde bulundu.

“Kıbrıs’ın etrafının ateş çemberine döndüğü, enerji savaşlarının yaşandığı bir bölgede yaşıyoruz” diyen İzzet İzcan, “Yaşananlar barışın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Anglo-Amerikan emperyalizminin, enerji bölgelerini yeniden tasarımlamak için yaşama geçirdiği Büyük Ortadoğu Projesi, milyonlarca insanın yaşamına mal olmuş, ülkeler parçalanmış ve milyonlarca insan yerinden yurdundan olmuştur” şeklinde devam etti.

İzcan, “Filler savaşırken fareler ezilmeye devam ediyor” dedi.

Kıbrıs’ta barış ve istikrarın önemine dikkat çeken İzzet İzcan, “Gün 24 saat savaş tamtamı çalan milliyetçi kesimlerin yaşananlardan dersler çıkarması temenni ediyorum” dedi.

TAÇOY:”GÜZEL ÜLKEMİZİ DE BARINDIRAN COĞRAFYANIN GERGİNLİĞİ İLK KEZ BİR FÜZENİN HEDEFİ OLMAMIZA SEBEP OLDU”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Taşkent – Güngör bölgesinde sabaha karşı yaşanan patlamanın ürkütücü olduğunu belirterek, “güzel ülkemizi de barındıran coğrafyanın gerginliği ilk kez bir füzenin hedefi olmamıza sebep oldu”dedi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Taşkent köyü yakınlarında bu sabahın erken saatlerinde meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Taçoy şunları söyledi:

“Güzel ülkemizi de barındıran coğrafyanın gerginliği, ilk kez bir füzenin de hedefi olmamıza sebep olmuştur. Taşkent – Güngör bölgesinde sabaha karşı yaşanan ürkütücü patlamayla ilgili olarak uzman askeri personelimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Henüz kesin olarak patlamaya sebep olan füzenin ne olduğu netleşmese de, bakanlığımızın askeri yetkililerimiz ve uzmanlarımızdan elde ettiği bilgiye göre, patlamaya sebep olan füzenin, Rusya yapımı, hedefini şaşıran ve menzili dışında kendi kendini havada imha eden bir füze olması muhtemeldir.

İlgili patlamayla zehirli bir ortamın oluştuğu iddiasının söz konusu olmadığı belirtilmiştir. Yine de vatandaşlarımızın tedbir amaçlı olarak bölgeden uzak durması, olası başka parçalar saptanması halinde de mutlaka güvenlik makamlarını uyarması elzemdir.”

Ana Sayfa GÜNDEM Siyasilerden barış mesajı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI TAMAMLANDI

Başbakan Ersan Saner başkanlığındaki toplantı sona erdi yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantıda, covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle alınması beklenen ek tedbirler değerlendirildi. Az sonra açıklama yapılması bekleniyor...

TRAFİK KAZASI!