9.8 C
Lefkoşa
27 Kasım 2021 Cumartesi

SMS’le tatil dolandırıcılığı yapan şebeke yakalandı

İzmir’de, vatandaşların cep telefonlarına Çeşme’de faaliyet gösteren bazı otellerde ucuz tatil yapma fırsatı bildiren SMS gönderen ve aynı bilgileri bazı turizm sitelerinde yayınlayarak 73 kişiden 1 milyon 100 bin TL para topladıkları ortaya çıkan 18 şüpheli gözaltına alındı.

Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı, artan siber dolandırıcılık olayları üzerine soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takibe alınan şüphelilerin, vatandaşların cep telefonlarına “Çesme’de denize sıfır … otelinde, 4 gece 5 gün her şey dahil yaz tatili sadece 999 TL, son gün bu gün. Hemen ara” içerikli SMS atıldığını ve SMS içeriğine cep telefonu numarası ve internet sitesi adresi yazıldığını belirledi.

Ayrıca, aynı şüpheli kişilerin turizmle ilgili internet sitesi açarak Çeşme’de faaliyet gösteren bazı otellerde ucuza konaklama fırsatı olduğunu belirtilen bazı reklamlar koydukları belirlendi. Söz konusu internet sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşındığı ve böylece Çeşme’de tatil yapmak isteyen vatandaşların kendilerine ulaşmalarını kolaylaştırdıkları tespit edildi.

Dolandırıcılık şüphelilerinin, tatil yapmak için rezervasyon yaptırmak isteyen vatandaşlardan kredi kartı ya da kendilerinin verdiği banka hesapları üzerinden para aldıkları öğrenildi.

Rezervasyon yaptırdıklarını zanneden ve Çeşme’ye gittiğinde böyle bir otelin bulunmadığını veya bulunsa bile otel personelinin herhangi bir rezervasyon konusunda bilgisinin olmadığını öğrenince şoke olan çok sayıda vatandaş, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Başlatılan soruşturma kapsamında, 73 kişiden toplam 1 milyon 100 bin TL toplandığı belirlendi. İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin İzmir merkezli İstanbul, Aydın ve Yalova illerinde yaptığı operasyonlarda 18 kişi gözaltına alındı.

8 kişi daha tutuklandı

Şahısların ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda, sahte otel rezervasyonlarına ait çok sayıda fatura, sahte acente şirket sözleşmeleri, banka dekontları, makbuzlar ve ile çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Şüphelilerden 9’u, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı ancak polisin devam eden çalışması sonrasında, sadece Çeşme’de değil, başka şehirlerde bulunan otellerin isim ve görsellerini kullanarak internet sayfaları oluşturduğu saptanan şüphelilerden İzmir’de gözaltına alınan diğer 9 şüpheliden 8’i tutuklandı.

Ana Sayfa TURİZM SMS'le tatil dolandırıcılığı yapan şebeke yakalandı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 26 KASIM 2021 CUMA

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...