Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.10 Ekim 2014 Cuma, 15:50

“Su projesi hükümetlerden daha önemlidir”UBP Güzelyurt Milletvekili ve İlçe Başkanı Kemal Dürüst: “Hükümet su projesini önemsemelidir.”

KKTC  ekonomisinin dar boğazdan geçtiği şu günlerde anavatanımızın büyük bir atılımla ülkemize aktarmış  olduğu büyük su projesi bizlerin çok iyi değerlendirmemiz gereken bir şanstır.

Bu kadar büyük bir maliyetle anavatanımızın  KKTC’ye  taşıdığı su  projesi  iyi  bir planlama ile,iyi bir  fiyatlandırma, işletme politikası  ve günün sonunda dağılım politikaları ile doğru zemine oturtulmalıdır.

Belirsizlik ve kaygı vardır. Su nasıl ve nerede kullanılacaktır?

Su tarımsal üretimde gelişi güzel bir anlayışla kullanılmamalıdır. Mutlaka  hedef ürünler seçilmeli belirli bölgelerin hangi ürün alanında üretim yapacağı belirlenmeli ve planlı bir üretim şeması ortaya çıkarılmalıdır. Üretilen ürünlerin  ihracat  boyutu da ele alınmalıdır.

Gelecek olan  kaliteli su ile üretimde ürün kalitesini  yakalamak da  daha kolay olacaktır.Ancak  üretimdeki  olumlu gelişme  üretilen ürünün  pazarlanamaması  veya   tüketilememesi  ile tarım üretimi  noktasında  hayal  kırıklığı   yaratmamalıdır.

Bunun için gerek Tarım Bakanlığı ,gerekse Doğal Kaynaklar Bakanlığı  ve   dolayısıyle  hükümet şimdiden ilgili üretici birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmalarını hızlandırmalıdır.

Su projesinin  ucuz,hızlı eşit,planlı  dağıtım ve ürünlerin planlı bir politika ile   kaliteli üretilmesi ile  kesinlikle  tarım alanında;ciddi bir açılım yaratılmış olacaktır.

Ancak üretilen ürünün  iç ve dış tüketim planlanması yapılmalıdır. Turizm  sektörü  ile toplantılar  yapılmalıdır. Dış  pazarlarla temaslar yoğunlaştırılmalıdır.

Hükümeti  göreve çağırıyoruz ve tüm imkanlarını seferber ederek  asrın projesi olarak değerlendirdiğimiz bu projeye  yoğunlaşmasını talep ediyoruz. Hükümet  bu   konuda her türlü  adımı atmaya  hazır olmalı ,anavatan temsilcileri ile  birlikte  ortaya ciddi,planlı bir çalışma çıkarmalıdır. Bizler bu  noktada   hükümetin  çalışmalarını  yetersiz buluyoruz ve  KKTC ekonomisi  içi   en  büyük adım olarak değerlendirdiğimiz  bu büyük projenin  verimli kullanılması için hükümeti artık hareketlenmesinin gerektiğini vurguluyoruz.

İlgili Bakanlık ve hükümet,halkın en fazla yararına olabilecek politikalarını hızlandırmalıdır.

Hükümet böylesi büyük bir projede seyirci gibi durmaktadır.

Hükümet hükümet olduğunu hissettirmelidir.

Halk  olarak beklentimiz hükümetin aciz davranmamasıdır.

/UBP Basın Bürosu

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz