16.3 C
Lefkoşa
1 Aralık 2021 Çarşamba

SURİYE’DEN SIZAN PETROL İÇİN DENİZE BARİYER KURULUYOR

KARPAZ BÖLGESİNDE DENİZE BARİYER KURULUYOR

TÜRKİYE’DEN UZMANLAR GELDİ… BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDA TOPLANTI YAPILIYOR

Suriye’deki bir elektrik santralından sızan yakıtın Kıbrıs’a doğru ulaşmasının önlenmesi için çabalar sürüyor.

Dün akşam Başbakanlık’ta toplanan Kriz Masası’nda önlemler ele alındı.

Kriz Masası Başkanı Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu yaptığı açıklamada Suriye’deki bir santralin deposundan sızan yakıtın ülkeye ulaşmasını önlemek için mevcut imkanların, petrol sızıntısının bölgeye ulaşması ihtimaline karşı, bölgeye sevkiyatına başlandığını söyledi.

Amcaoğlu, ilk etapta Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şirketi’ne ait bariyerlerin şirkete ait römorkörlerle Dipkarpaz Zafer Burnuna taşınmasına başlandığını ayrıca yapılan istişareler neticesinde Teknecik’te bulunan KIBTEK’e ait bariyerler ile ALPET, AKSA ve Kıbrıs Türk petrolleri ne ait bariyerlerin de en kısa sürede bölgeye sevkiyatı için çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Amcaoğlu, Anavatan Türkiye ile üst düzeyde yapılan temas neticesinde bu sabah saatlerinde adaya 4 kişilik uzman bir ekibin gelerek konuyla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığında saat 10.00 da yapılacak toplantıya da katılacaklarını söyledi.

Suriye’den bir santralden sızan petrolün KKTC kıyılarını tehdit eder duruma gelmesi nedeniyle dün, Başbakan Ersan Saner’in talimatıyla Başbakanlık’ta bir kriz masası oluşturulmuştu.

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu başkanlığında toplanan Kriz masası Suriye kaynaklı petrol sızıntısının Karpaz bölgesi kıyılarını tehdit etmesi konusunu görüştü. Başbakanlıkta saat 22.00 sularında başlayan ve yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda, bir durum değerlendirmesi yapılarak ilgili birimlerden konu hakkında bilgi alındı. Petrol sızıntısının ülke kıyılarına ulaşmasının engellenmesine dönük yapılabilecek çalışmalar ve ülkede bu mücadele için gerekli imkanlar gözden geçirildi.

Ana Sayfa DOĞA-ÇEVRE SURİYE’DEN SIZAN PETROL İÇİN DENİZE BARİYER KURULUYOR

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 30 KASIM 2021 SALI

Son 24 saatte yapılan test sayısı 21.350 olup, 234'ü yerel 278 pozitif vakaya rastlanmış, 187 kişi taburcu edilmiştir. 1 kişi yurt dışından ülkemize gelmiştir. 43...