15.8 C
Lefkoşa
12 Nisan 2021 Pazartesi

SÜVEYŞ KANALI’NDA KARAYA OTURAN EVER GİVEN İSİMLİ KONTEYNER GEMİSİ KURTARILDI

Salı günü Süveyş Kanalı’nda karaya oturan 400 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğindeki Ever Given isimli konteyner gemisi, 12 römorkörün başarılı operasyonu ve kanalda oluşan gel-git nedeniyle suyun yükselmesi sonucu kurtarıldı. Römorkörler, gemiyi sirenlerle uğurladı.

27 Mart 2021 Cumartesi 21:14

Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak deniz trafiğinin durmasına neden olan ve dünya ticaretine günlük 10 milyar dolar zarar veren Ever Given isimli konteyner gemisi, 12 römorkörün başarılı operasyonu ve kanalda oluşan gel-git nedeniyle 30 metre hareket ettirildi. Kanalda suyun yükselmesi nedeniyle dev geminin 2-3 saat içinde tamamen kurtarılacağı belirtiliyor.

Mısır’ın Süveyş Kanalı’nda karaya oturan konteyner gemisi Ever Given, 12 adet römorkörün yaptığı başarılı operasyonu ve kanaldaki gel-git sayesinde geminin arkası 17 metre oynatılarak pervanelerin çalışması sağlandı.

24 Mart’ta Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given isimli gemiyi kurtarmak için gün içerisindeki ilk operasyon başarısız olmuştu. Gel-git nedeniyle kanalın su seviyesi yükselince ikinci operasyon yapıldı ve dev gemi 30 metre hareket ettirildi. Dev konteyner gemisini kurtarma operasyonunda 12 adet römorkör yer aldı.

GEMİNİN 2 SAAT İÇİNDE TAMAMEN KURTARILMASI BEKLENİYOR

Kurtarma operasyonuyla ilgili bilgi veren Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, kanalın su seviyesinin yükselmesi ve rüzgar nedeniyle karaya oturan geminin önümüzdeki 2 saat içinde tamamen kurtarılabileceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Ever Given isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart’ta geminin yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde zorluklarla karşılaşıldığını bildirmişti.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Konuyla ilgili önceki haberimiz

Ana Sayfa DÜNYA SÜVEYŞ KANALI’NDA KARAYA OTURAN EVER GİVEN İSİMLİ KONTEYNER GEMİSİ KURTARILDI

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

CORONAVİRUS PANDEMİ SÜRECİ VE STRATEJİK PLANLAMA

   Bugün içinden geçtiğimiz, fiziksel-biyolojik, psikolojik, sosyolojik, kültürel, siyasal, iktisadi vd. sonuçları olan Coronavirus Pandemi Krizi günlerinin etkisi altında bulunan kamu ve özel kesimlerdeki tüm...