29.5 C
Lefkoşa
26 Eylül 2020 Cumartesi

Tarihi Bir Hata

Yıldırım, Azerbaycan’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, geleneksel olarak hükümet kurulduğunda ilk yurtdışı gezisinin KKTC’ye, daha sonra da Azerbaycan’a yapıldığını hatırlatarak, kendisinin de bu geleneği sürdürdüğünü söyledi.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihin en gelişmiş ve en iyi durumunda olduğunu aktaran Yıldırım, “Azerbaycan’ın bölgede güçlü hale gelmesi, sadece Kafkasların değil, Orta Asya’nın da teminatı anlamına geliyor. Bu yüzden Azerbaycan ile enerji ve ulaştırma alanında çok önemli bölgesel stratejik projeleri Türkiye ve Azerbaycan olarak birlikte gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP), sadece Türkiye’nin değil Balkanlar ve Avrupa için önemli olduğunu aktardı.

Bağımsızlığını kazandığı ilk günden beri Azerbaycan’ın her alanda, ekonomi, güvenlik ve dış siyaset anlamında ortaya koyduğu başarının kardeş ülke olarak kendilerini de gururlandırdığını ifade eden Yıldırım, her olayda dost ve kardeş Azerbaycan ile dayanışmanın devam ettiğini kaydetti.               –

‘TARİHİ BİR HATA”  

Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararına da değinen Başbakan Yıldırım, “Almanya Parlamentosunda kabul edilen ve bir avuç Ermeni lobisinin maalesef etkisiyle kabul edilen 1915 olaylarına yönelik karar, esasında dost ve müttefikimiz Almanya’nın parlamentosunun tarihi bir hatasıdır. Üzerinde hukukçuların bile anlaşamadığı, hukuki farklı kararların olduğu, tarihçilerin ittifak etmediği bu karar, Türk milleti tarafından asla ve asla kabul edilemez, yok hükmünde bir karardır.” dedi.

”İLİŞKİLER GERÇEK ANLAMDA ZEDELENDİ”

Yıldırım, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisinin istişareler için geri çağrıldığını ve dün akşam da Türkiye’ye geldiğini söyledi.

İlerki günlerde Alman Parlamentosunda alınan bu kararın ne şekilde değerlendirileceğinin enine boyuna ele alınacağını ve Türkiye olarak gereken tavır ve davranış neyse bunun yerine getirileceğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kararla, Almanya ile Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir. Ancak bir şeye dikkat çekmek isterim, 650 kişilik Alman Parlamentosunda sadece 250 civarında temsilcinin katılmış olması aslında Alman Parlamentosunun çoğunluğunun bu kararı içine sindiremediğini de ortaya koymuştur. Şartlar ne olursa olsun, biz dostlarımızla, müttefiklerimizle ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki yanlış hesap Bağdat’a gitmeden geri döner ve aklıselim galip gelir.”

Yıldırım, Ermenilerin Azerbaycan’ın topraklarının yüzde 20’sini işgal ettiğini ve yıllardan beridir de hukuksuz işgalin sürdüğüne dikkati çekti.

Bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını ancak bir mesafe katedilemediğini aktaran Yıldırım, “Zaman zaman Ermenistan bu işgalci tutumunu tazeliyor, tekrarlıyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde de Azerbaycan ile Ermenistan arasında saldırılar oldu ve bu kez bir şeye şahit olduk ki Azerbaycan, güvenliğini sağlama konusunda, tehditleri bertaraf etme konusunda geçtiğimiz 25 yılda önemli mesafe katetmiş, her bakımdan kendini geliştirmiştir. Bu bölge için, Azerbaycan’ın güvenliği için fevkalade önemli bir gelişmedir. Ermenistan’ın tarih boyunca kışkırtmalarla, birtakım yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor.” dedi.

Ana Sayfa Genel Tarihi Bir Hata
Önceki İçerikABD Şaşırtmadı!
Sonraki İçerikÖnce Kendi Geçmişine Bak!

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanı Adayı Arıklı, Hükümeti İşsizlik Sorunundan Dolayı Eleştirdi

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Adayı Erhan Arıklı, ülkede işsizlik oranının artmakta olduğunu ancak Hükümetin işsizlik sorununa çare peşinde olmadığını savundu. Arıklı yaptığı...