Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.20 Mayıs 2015 Çarşamba, 09:19

Tarihi temas: Prens Charles, Sinn Fein lideri Gerry Adams’la bir araya geldi

Prens Charles, IRA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Sinn Fein partisinin Genel Başkanı Gerry Adams’la ilk defa bir araya geldi.

İrlanda’ya dört günlük ziyarette bulunan Galler Prensi Charles, büyük amcası Lord Mountbatten’in 1979 yılında İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) tarafından öldürülmesinden 36 yıl sonra, IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein lideri Gerry Adams ile görüştü.İrlanda’da bir Kraliyet mensubunun ilk defa Sinn Fein lideri ile görüşmesi tarihe geçerken, bu buluşma Londonderry’de protesto edildi.

1971’de Kanlı Pazar olarak bilinen olaylarda babası John Teggard IRA tarafından öldürülen Danny Teggard, “Babam da öldürülen masum siviller arasındaydı. Prens Charles’ın Belfast’a gelmesine karşıyım” dedi.

Prens Charles’ın terör yaralarını sarmak için bugün Sinn Fein lideri Gerry Adams ve Matin McGuinnes ile 15 dakika görüştüğü ve yarın amcası Lord Mountbatten’ın mezarını ziyaret edeceği öğrenildi.

2012 yılında, Sinn Fein Başkan yardımcısı eski IRA komutanı Martin McGuinness de Belfast’ta Kraliçe ile tokalaşmış ve bu anlar tarihe geçmişti.

Prens Charles’ın Gerry Adams ile tarihi bir görüşme yaptığını yazan The Times, bugün birinci sayfa haberinde, Prens Charles’ın büyük amcası Lord Mountbatten’ın 36 yıl önce IRA tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti.

HÜRRİYET

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz