19 C
Lefkoşa
27 Şubat 2021 Cumartesi

TBMM’de Kadın Oyuncu Krizi

TBMM’de Çanakkale destanının anlatıldığı müzikli gösteride kadın tiyatrocuların sahne almasının engellendiği iddia edildi.
Olay, TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan Meclis Sohbetleri adlı program sırasında Çarşamba akşamı yaşandı.

“Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen program öncesi katılımcılar için kısa bir müzik ve tiyatro gösterimi yapıldı. Çanakkale destanının anlatıldığı yaklaşık 15 dakikalık müzikli gösteride erkek oyuncular sahnede yer alırken aynı gösterideki kadın oyuncuların salonun kenarında bekletildiği iddia edildi.

Kadın oyuncuların sahne kenarında durmasının sahnelenen gösterinin kurgusundan değil kadın oyuncuların sahneye çıkmasının istenmemesinden kaynaklandığı öne sürüldü. İddialara göre TBMM’deki program için hazırlanan Devlet Tiyatrosu oyuncuları gösteriden bir saat önce acil toplantıya çağrıldı ve bu toplantıda gösterimin organizatörleri, kadın oyuncuların sahneye çıkmamasını istedi. Oyunda kadın ve erkeklerin birbirine sarılmasının TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın rahatsız olabileceğinin düşünüldüğü iddia edildi. Sonrasında da gösteri için yeni bir düzenleme yapıldığı ve kadınların sahnede değil, salonun kenarında yer almasına karar verildiği haberleri basına yansıdı.

OYUNCULAR SENDİKASI VE TBMM’DEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili bir basın açıklaması yapan Oyuncular Sendikası da bazı yetkililerin TBMM’deki gösteriye müdahale ettiğini ve kadın oyuncuların sahnede görev almalarını engellediğini duyurdu.

Sendikadan “Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” başlığı ile yapılan açıklamada, “Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi’nde gösteriye bir saat hala kadın oyuncuların sahnede yer almaması yönünde bazı yetkililer tarafından gösteriye müdahale edildiği ve kadın oyuncuların sahnede görevlerini yapmak yerine sahne kenarında merdivenlerde ya da sahne arkasında beklemeye zorlandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da olayın yaşandığını destekleyen bilgilere ulaşılmıştır” denildi.

Oyuncular Sendikası bu olaya sebebiyet veren tüm yetkilileri de istifaya davet etti.

Ardından olayla ilgili TBMM’den de bir açıklama geldi. Açıklamada Devlet Tiyatrolarından gelen ekibin 10 dakikalık bir gösteri yaptığı belirtilerek konuyla ilgili yapılan haberlerin “dezenformasyon” olduğu savunuldu. Açıklamada, “Yapılan gösteri ve toplantı kameralar tarafından kayda alınmıştır. Böylesi başarılı bir toplantıyı gölgelemek, tarihe ve şehitlerimize karşı saygısızlık ve kesinlikle maksadını aşan bir dezenformasyondur” ifadeleri kullanıldı.

Ana Sayfa Genel TBMM'de Kadın Oyuncu Krizi

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

İNGİLİZ VATANDAŞLARINA ULUSLARARASI SEYAHAT SERBESTLİĞİ 17 MAYIS’TA GELİYOR

İngilizlerin normalleşme takvimi turizmcileri umutlandırdı İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın normalleşme planı kapsamında 17 Mayıs'tan itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği açıklaması turizmcileri umutlandırdı. Tarih belirsizliğinin...

POLİSİYE OLAYLAR