23.5 C
Lefkoşa
19 Eylül 2021 Pazar

TİYATRO’NUN DÜNYA GÜNÜ

 

Bu yazının konusu tüm sanatların bileşiminden oluşan “Tiyatro”nun “Dünya Günü”. Bir sivil toplum kuruluşu olan ve 1948 yılında Prag’da  UNESCO ve uluslararası tiyatro uzmanları topluluğunca kurulan ‘Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’ (International Theatre Institute-ITI) tarafından yaratılan “Dünya Tiyatro Günü”, 1961 yılından bu yana 27 Mart günü kutlanmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü’nde, sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini artırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek gibi hedefler anımsatılmaktadır. Dünya Tiyatro Günü, tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak için bir fırsat olarak da görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve yerel tiyatro gruplarının bir araya gelmesini de sağlamaktadır.

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat alanlarından üstün başarılı bir sanatçıyı Dünya Tiyatro Günü için bir konuşma yapmaya davet etmektedir. ‘Uluslararası Bildirge’ olarak kabul edilen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, yazılı ve görsel medya tarafından yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün 73. kuruluş yılı olan 2021’de, Dünya Tiyatro Günü bildirisi, Birleşik Krallık tiyatro, film ve televizyon oyuncusu Helen Mirren tarafından hazırlandı:

“Geride bıraktığımız dönem canlı performans dünyası için çok zor geçti; birçok sanatçı, teknisyen ve zanaatkâr zaten belirsizliklerle dolu bu meslekte hayatlarını güçlükle idame ettirebildiler. Belki de sektörün içinde barındırdığı bu daimi belirsizlik, onları pandemi sürecini daha akılcı ve cesur bir biçimde atlatmaya hazırlamıştı.

Hayal güçlerini günün koşullarına uydurarak, tabii ki büyük ölçüde internet sayesinde, yenilikçi, keyifli ve dinamik etkileşim yolları buldular bile. İnsanlar dünya üzerinde var oldukları günden beri birbirlerine hikâyeler anlattılar ve güzelim tiyatro kültürü biz insanlar burada olduğumuz sürece yaşamaya devam edecek.

Yazarların, tasarımcıların, dansçıların, ses sanatçılarının, oyuncuların, müzisyenlerin, yönetmenlerin yaratma güdüsü asla bastırılamayacak ve çok yakın bir gelecekte yeni bir enerjiyle, hepimizin paylaştığı bu dünyaya dair yeni bir anlayışla yine meyvelerini verecek. Sabırsızlanıyorum!” (Mirren, 2021).

Tiyatro’nun Dünya Günü için söylenebileceklerden biri; Tiyatro’nun Dünya Günü her gündür ve her gün Dünyanın Tiyatro Günü’dür…

 

 

PROF. DR. MESUT YALVAÇ

Prof.Dr. Mesut Yalvaç

Kıbrıs İlim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi

Ana Sayfa GÜNDEM TİYATRO’NUN DÜNYA GÜNÜ

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI / 17 EYLÜL 2021 CUMA

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 17/09/2021 - Tarihinde Geçerli...