16.3 C
Lefkoşa
20 Ekim 2021 Çarşamba

“TL’nin Düşüşü Türkiye’ye 3 Birimlik Sorun Oluyorsa KKTC’ye 30 Birimlik Sorun Oluyor”

Başbakan Erhürman sorulan sorular üzerine şunları ifade etti:

“KKTC’de sürekli olarak ‘Türk Lirası’ndan vazgeçerseniz ve şu para birimine geçerseniz, işte o zaman ekonomik sıkıntılardan kurtulursunuz’ diyen bir görüş var. Benim dün basın toplantısında yapmış olduğum açıklamada her türlü alternatifin masamızda dememin sebebi, yeni herhangi bir görüşü kesinlikle dışlıyorum veya önyargılı bir şekilde reddediyor değiliz babında ifade edilmiştir. Tüm alternatifleri görüşeceğiz ve sonuçlarını da paylaşacağız dedim. Ama maalesef görüyorum ki Türkiye Cumhuriyeti’ndeki basında duyabildiğim kadarıyla bu sanki de biz KKTC olarak TL kullanımından vazgeçiyoruz da Euro’ya geçiyoruz diye alınan bir karar olarak yansıtıldı. Hiç böyle bir şey ifade etmedim; kaldı ki buradaki uzmanların çoğunun ortak görüşü eğer Euro’ya geçilirse TC’nin buraya kaynak aktaran yegane ülke olması nedeniyle TC aktarımı TL üzerinden olduğu takdirde Euro’daki veya Dolar’daki yükselme o bize aktarılan kaynağın değerini düşürecek ve dolayısıyla bir açık ortaya çıkacak. Bu durumda Euro’ya geçiş de kuvvetli bir ihtimal olarak görülmüyor.

Ama biz KKTC hükümeti olarak ciddi sıkıntı içerisinde olan halkımıza karşı sorumluluğumuz mevcuttur ve tüm ihtimalleri masaya koyup o ihtimallere ilişkin sonuçları halkımıza açıklamak görevimizdir.

Türkiye Cumhuriyeti kamuoyu şunu çok iyi biliyor ki, TL’nin değer kaybı Türkiye Cumhuriyeti’nde 3 birimlik bir sorun yaratıyorsa KKTC ekonomisi üzerinde 30 birimlik bir sorun yaratıyor. Bu yüzden de gerçekten TC ile daha yakından çalışma çalışma ihtiyacı içerisindeyiz ve bunu da zaten yapıyoruz. Bu konuda TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Recep Akdağ’a özellikle buradan teşekkür etmek istiyorum. Her türlü ihtiyacımızda zaten çok hızlı bir şekilde temas kurabiliyoruz ve bu sorunlarımızı TC yetkilileri ile paylaşıyoruz.”

Ana Sayfa Genel "TL'nin Düşüşü Türkiye'ye 3 Birimlik Sorun Oluyorsa KKTC'ye 30 Birimlik Sorun Oluyor"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC NÖBETÇİ ECZANELER / 18 EKİM 2021 PAZARTESİ

Bugünden yarın sabaha kadar nöbetçi olan eczaneler listesi haberimizin detaylarında. Önemli Not: Bazı eczaneler, gece boyu nöbet tutmuyor olabilir; bazıları ise icap nöbeti tutuyor veya mücbir...