28 Mart 2016 Pazartesi, 11:37

Türk-Rus ilişkilerinde ‘Türk Akımı’ etkisi

St. Petersburg Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Romanova, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzeltilmesi ve ülkeler arası güven inşa edilebilmesi için bir çözüm olabileceğini söyledi.Rusya’daki St. Petersburg Devlet Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Tatiana Romanova, Türk Akımı doğalgaz borazan hattı projesinin Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzeltilmesi ve devletler arası güvenlik nesir edilebilmesi düşüncesince birlikte hal olabileceğini söyledi.

Romanova, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, bozma edilen Güney Akım projesi namına nesir edilmesi planlanan ve Rus doğalgazını Türkiye üstünden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesiyle ilgilendiren tartışmaların sonuç devirde erke gündeminin ön sıralarında toprak aldığını belirtti.

Projelerle ilgilendiren yoğun pıtrak gündeme mevrut açıklamaların ‘spekülatif’ ifadeler içerdiğine ayraç fail Romanova, ‘Şu anda Güney Akım yahut Türk Akımı’ndan bahsedemeyiz. Rusya’nın Avrupa ve Türkiye ile ilişkilerinin birlikte sakıt arazi yağı ve doğalgaz tutarları da plan düşüncesince aşama atılması dair ülkenin cesaretini kırıyor. Öte yandan, Gazprom’un tam kaynaklara ehil olmaması da birlikte gayrı nokta’ ifadelerini kullandı.

Romanova, Türk Akımı projesiyle ilgilendiren görüşlerin ve konuşmaların evvel günden buyana değişik şekillerde gündeme getirildiğini hatırlatarak, ‘Türk Akımı projesi kadar doğalgaz enfrastrüktür projeleri teoride dü yurt ortada güvenlik bina eylemek ve bozulan ilişkileri kazanmak düşüncesince birlikte hal muhtemel lakin şu an bundan uzağız.’ diyerek konuştu.

‘Türkiye bundan sonra Rusya’ya güveniyor mu?’

Stockholm’de mevcut İsveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rusya Uzmanı Ingmar Oldberg de Avrupa’nın, Güney Akım projesinin önüne engeller çıkarttığını ve bu dayanma dolayısıyla projenin ‘öldüğünü’ belirterke, Rusya’nın, Avrupa’ya gönderilmiş olduğu doğalgaz düşüncesince Ukrayna’yı biraz sene henüz kullanacağını savundu.

Oldberg, Türk Akımı’nın ağız ağıza Rusya ile Türkiye arasındaki politik ilişkilere ilişkin olduğuna ayraç ederek, ‘Rusya’nın Türkiye ile ilişkilerinin dobra olması, projenin esasen gündeme gelmesi kadar vaziyetlerden bahsediliyor fakat Türkiye bundan sonra Rusya’ya güveniyor mu? Suriye’de politik birlikte hal bulunması Ankara-Moskova ilişkilerini düzeltecektir diyerek düşünüyorum. Belki de Türkiye İran’dan doğalgaz almalı ve bu gazın birlikte tarafını baştan ihraç etmeli.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz