02 Nisan 2016 Cumartesi, 13:02

Türkiye 109 sporcuyla Rio yolunda

2016 Rio Olimpiyatları ile Paralimpik Oyunları’na kota alan sporcu sayısı 109’a çıktı.2016 Rio Olimpiyatları ile Paralimpik Oyunları’na kota düzlük sportmen sayısı 109’a çıktı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya göre, kota düzlük 109 sporculardan 48’i 11 olimpik branşta, 61’i de 10 paralimpik branşta yarışmalara iltihak hakkı elde etti.

Milli sporcuların kota kabul etme süreci bitmeme ederken, sonuç kota yelkenli dalında alındı. Yelkende 4. olimpiyat vizesi, 47. Princesa Sofia Regatta 2016’da, finn sınıfında yarışan Alican Kaynar’dan geldi. Alican, Palma de Mallorca’daki yarışta rakiplerini geçerek olimpiyat vizesi edinmeyi başardı.

Bakan Kılıç: Sporcular müthiş müşterek savaş içinde

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, mevzuyla ait değerlendirmesinde, ulusal sporcuların, Rio 2016 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na eklenmek düşüncesince müthiş müşterek savaş ortamında bulunduğunu vurguladı.

Kılıç, ‘Sporcularımızı, oyunlara iltihak hakkı edinim uğrunda aşırı ehemmiyetli müşterek takvim bekliyor. Bu nazik süreçte Rio 2016 vizesi düzlük sportmen sayımızın artacağına inancım tam.’ açıklamasında bulundu.

Dünyanın en ehemmiyetli spor organizasyonu bulunan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda şişman cümbüş düşüncesince gelişememiş sayımın başladığına dikkati çekici Kılıç, ‘Bu nazik süreçte ulusal sporcularımızdan arka arkaya sevindirici duyum gelmeye bitmeme ediyor. Şu anne derece toplamda 109 sporcumuz Rio 2016 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda savaş etmeye adalet kazandı. 48 sporcumuz, 11 olimpik branşta 61 sporcumuz da 10 paralimpik branşta savaş edecek. Kota kabul etme başarısı yayınlayan halis muhlis sporcularımızı kutlama kartı ediyorum’ ifadelerini kullandı.

Kota alanlar

Açıklamaya mucibince en müşterek tomar kota tahsil edilen arızasız bulunan atletizmde 23 atlet, Rio’da Türkiye’yi asimilasyon edecek. 2016 Rio Olimpiyatları’nda atıcılık, güreş ve yelkende 4’er, halterde 3, yüzme, boks, çiftteker ve tekvandoda 2’şer, kano ve binicilikte ise 1’er sportmen savaş edecek.

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda ise bugüne derece 4’ü grup 10 ayrı branşta, 61 sportmen kota aldı. Takım branşlarında, avrat ve eş golbolün beraberinde B1 ayak topu ve rical tekerli iskemle basketbol, kota tahsil edilen branşlar ortada toprak alıyor.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz