Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.09 Ekim 2014 Perşembe, 16:04

TÜRKİYE GERİLDİ!

Bir kişi öldü çok sayıda yaralı var…Sultangazi, Kadıköy ve Bağcılar’da IŞİD’in Kobani’deki saldırılarını ve Türkiye’nin tutumunu protesto eden gruplara polis müdahale etti. Bir avukat başından yaralanırken, bazı eylemciler gözaltına alındı.

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobani’de saldıralarını arttırmasının ardından İstanbul’da dün başlayan şiddet gösterileri nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü alarm durumuna geçti, bütün izinler kaldırıldı. Öğle saatlerinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilde olaylar çıktı. Muş’un Varto İlçesi’nde çıkan olaylarda bir kişi yaşamını yitirdi. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi de yaralandı.

Kurban Bayramı tatili için il dışına çıkanlara acil dönüş talimatı verildi. IŞİD’in Kobani’ye bayrak çekmesinin ardından İstanbul’un birçok noktasında protesto gösterileri düzenlendi. Belediye otobüsü, işyerleri ateşe verilirken göstericiler polisle çatıştı. Bir polis açılan ateşle bacağından yaralandı. Gece boyu süren eylemlerin bugün de devam edeceğinin belirlenmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kurban Bayramı nedeniyle il dışında tatilde olan persenole sabah saat 08.00’da görevlerinin başında olmaları talimatı verdi.

Çok sayıda polis uçak ve otobüslerle İstanbul’a döndü. Çok sayıda polisinde dönüş yolunda olduğu belirtildi. Mesainin 12-12’ye alındığı personele SMS mesajlarıyla iletildi. Olay çıkması muhtemel yerlere çevik kuvvetin dışında tatilden dönen polisler de kaydırıldı.  Polislere ikinci bir emire kadar 12-12 mesainin devam edeceği bildirildi.

Kadıköy’de gerginlik

HDP’nin çağrısı üzerine Kadıköy’de toplanan bir grup ile polis arasında gerginlik çıktı.

SULTANGAZİ’DE TEHLİKELİ GERİLİM:
Sultangazi’deki eylem (yukardaki fotoğraf) sonrasında ellerinde Türk bayraklarıyla bir grup DBP ilçe binası önünde toplandı. (Alttaki fotoğraf) Olayın duyulması üzerine DBP’ye destek vermek amacıyla kalabalık bir grup da Gazi Mahallesi’nden DBP binasına doğru yürüyüşe geçti.
Kadıköy Boğa heykelinin bulunduğu meydanda Kobani’ye destek için toplanan grubu uyaran çevik kuvvet ekiplerine göstericiler havai fişek attı. Polis de eylemcilere TOMA ile su sıktı, gazla müdahale etti.

Müdahale sırasında başından yaralanan avukat Tamer Doğan hastaneye kaldırıldı. Daha sonra yaralı çevredekilerin yardımı ile kucaklanarak hastaneye kaldırıldı. Ara sokaklara dağılan gruba polis müdahalesi devam ediyor.

Sultangazi de gerginlik

KOBANİ’deki olaylarla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen bir grup, Demokratik Bölgeler Partisi Sultangazi ilçe binası (DBP) önünde toplandı. Cebeci Caddesi’nde AK Parti İlçe Binası’na Abdullah Öcalan posterleriyle yürümek isteyen yaklaşık 500 kişilik grup caddeyi trafiğe kapattı.

Bu sırada grubun önü TOMA ve çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Polis grubun yürümesine izin vermeyince gerginlik yaşandı. Gruptakilerden bazıları polise havai fişek, taş ve sopalarla saldırdı. Çevik kuvvet polisi ise gruba biber gazı kullanarak müdahale etti.

Grup ara sokaklara kaçtı. Bu arada ellerinde Türk bayraklarıyla caddeye çıkan vatandaşlar DBP’lileri protesto etti. Grubun üzerine yürümek isteyen vatandaşları polis engelledi. Mahallede gerginlik sürüyor.

Bağcılar’da Kobanê eylemine polis müdahalesi

IŞİD’in Kobani kuşatmasını protesto eden bir grup, DBP Bağcılar İlçe örgütünün bulunduğu binanın önünde toplanarak yürüyüş yapmak istedi.  Polis gruba izin vermedi, tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Grup polise taşlar ve şişelerle karşılık verdi.

Polisin müdahalesi ile ara sokaklara kaçan grup, bir süre sonra tekrar toplanarak yeniden polise taş ve şişe etti. Polisin müdahalesi devam ediyor.

Ankara da karıştı

Kobani’deki çatışmaları protesto etmek isteyen yaklaşık bin kişilik grup Sakarya Caddesi’nde toplandı. Sloganlar atarak saldırıyı protesto eden grup AK Parti İl Binası’na yürümek istedi. Polis gruba yönelik uzun süre “Dağılın” uyarısı yaptı.

Uyarı dikkate alınmayınca gruba TOMA’lar ve gaz bombaları ile müdahale yapıldı. Müdahale halen devam ediyor.

Varto’da Kobani protestosu: 1 ölü, 1 yaralı

Muş’un Varto İlçesi’nde protesto gösterisi sırasında açılan ateşle 25 yaşındaki Hakan Bursur öldü, Umut Bozkurt da yaralandı.

IŞİD’in Kobani’deki saldırısının protesto edildiği Varto İlçesi’nde esnaf kepenk açmadı. Tüm cadde ve sokaklarda barikat kuran grup, Kobani için sloganlar attı. Polis, barikat kurarak, ateş yakan gruba biber gazı ve basınçlı suyla müdahale etti.

Müdahaleye taş ve molotof kokteyli ile karşılık veren grup arasında gerginlik çıktı. Çıkan olaylar sırasında açılan ateşle Hakan Buksur öldü. Buksur’un cenazesi Varto Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Mersin

Mersin’de ve Tarsus İlçesi’nde IŞİD karşıtı gösteriler terör eylemine dönüştü. Tarsus’ta IŞİD’ı protesto eden gruba Mustazaflar Derneği’nden taş atılması sonucu silahlı, taşlı kavga çıktı. Olaylarda biri pompalı tüfekle olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Antalya

Antalya’daki Kobani’ye destek eylemine, polis müdahale etti. Biber gazı fişeği kullanan polise, kalabalık ise taşla karşılık verdi. Yoğun biber gazından çok sayıda kişi etkilendi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz