19.7 C
Lefkoşa
31 Ekim 2020 Cumartesi

MHP Milletvekili Ahmet Erbaş KKTC’de yaşanan sorunları TBMM’ne taşıdı

Bulunduğu her ortamda KKTC’yi sahiplenen ve KKTC’de yaşanan sorunların çözülmesi için çaba gösteren Türkiye – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi ve  MHP Kütahya Milletvekili  Ahmet ERBAŞ, 14 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.

Erbaş, “Etle tırnak gibi ayrılmaz bir parça olarak gördüğümüz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne değinmek istiyorum. Bilindiği üzere son dönemlerde gerek Orta Doğu’da yaşananlar, gerekse Doğu Akdeniz Havzası’ndaki enerji kaynaklarına yönelik sondaj ve muhtemel enerji nakil hatları projeleri Ada’nın uluslararası boyuttaki stratejik ve ekonomik önemini tekrar ortaya koymuştur. Bu itibarla, Türkiye’nin vazgeçilmez önceliklerinden olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin sağlam temellere dayanması bizim için son derece önemlidir.” dedi.

KKTC’YE GELEN TURİST VE ÖĞRENCİLER GÖNÜLLÜ ELÇİLERİMİZDİR!

Erbaş, “Ada’nın ekonomik yapısı ağırlıklı olarak turizme ve üniversitelere dayanmaktadır. Ada’ya yıllık 102 bin üniversite öğrencisi ve 1 milyon turist gelmektedir. Bu öğrenci kardeşlerimiz ve gelen turistler Ada’ya yönelik haksız izolasyonları dünyaya duyuran gönüllü elçilerimizdir.” dedi.

KIBRISLI TÜRK KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMALIYIZ

Ayrıca  KKTC’nin ekonomik olarak rahatlatılması gerektiğini belirten MHP Milletvekili Erbaş, “KKTC ve oradaki Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bundan sonra da KKTC’nin yanında olacağına, Kıbrıs Türk halkına yönelik haksızlıklara karşı duracağımıza inancımız tamdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne özellikle turizm alanında yapılan teşviklerin devam etmesi, yine, Türkiye Cumhuriyeti olarak uluslararası alanda katıldığımız tanıtım faaliyetlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de mutlaka yanımıza alınması gerekmektedir. Çünkü Türkiye’siz Kıbrıs, Kıbrıs’sız Türkiye düşünülemez.” dedi.

 

AHMET ERBAŞ KİMDİR?

MHP Milletvekili Ahmet ERBAŞ, Türkiye – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeliğini yapmaktadır. Aynı zamanda TBMM’de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyeliği görevini de yürütmektedir.
Çok uzun yıllar, Türk siyasi hayatında çok önemli görevler yürüten MHP Milletvekili Erbaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de çok tanınan bir simadır. Özellikle kurucusu olduğu Akdeniz Karpaz Üniversitesinin toplumla iç içe olması, sosyal sorumluluk projelerine katılması ve ihtiyaç sahiplerine çok fazla sayıda burs vermesi ile tanınan Erbaş, Türkiye’nin içinden geçtiği bu zor dönemde Cumhur İttifakının bir üyesi olarak, küresel bir güç, çok güçlü bir ekonomi olma yolundaki Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda TBMM’nde ciddi çalışmalara imza atmaktadır.

 

Kaynak: TBMM Konuşma Metni

 

Ana Sayfa GÜNDEM MHP Milletvekili Ahmet Erbaş KKTC'de yaşanan sorunları TBMM'ne taşıdı

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde Corona artışı önlenemiyor!

Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde son 24 saat içinde yapılan testlerin sonucunda 166 yeni koronavirüs vakasına rastlandı. Önü alınamayan yükseliş tedirginliğe sebep oluyor...