Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.23 Mart 2016 Çarşamba, 11:22

‘Türkiye sığınmacı yükünü tek başına taşımamalı’

Romanya Cumhurbaşkanı Iohannisi, “Uluslarası korumaya muhtaç sığınmacıları ağırlama yükünü Türkiye tek başına taşıyamaz, taşımamalı. Evlerindeki, ülkelerindeki çatışmalardan kaçanlara insani yardım sunmak ortak bir küresel sorumluluktur.” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın misafiri kendisine Türkiye’ye resmi ziyarette mevcut Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, dü diyar arasındaki ilişkileri ve ortaklaşa iş alanlarını, diyalekt ve arsıulusal mevzuları AA muhabirine değerlendirdi.

Yaklaşık müşterek sene evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bükreş’te ağırladığını hatırlatan Iohannis, Türkiye’ye bu ziyaretinin dü diyar arasındaki mühim ortaklaşma çerçevesinde gelişen diyaloğun tabii müşterek yansıması bulunduğunu söyledi.

Ziyaretin, hal gözleyen müşterek aşırı asayiş riskini ve uğraş sahasını içeren, jeopolitik manada emekli müşterek devirde gerçekleştiğini tamlayan Iohannis, ‘Romanya ve Türkiye’nin, mühim ortaklıkları sayesinde, bu risklerin üstesinden geleceklerine inanıyorum.’ diyerek konuştu.

‘Türkiye’nin AB şeklini destekliyoruz’

Iohannis, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile yürüttüğü katılma müzakerelerine ilişkin, ‘Türkiye’nin AB şeklini destekliyoruz. Romanya, AB’nin tevessü politikasının sadakatli ve prensipli müşterek destekçisidir.’ dedi.

‘Sığınmacı yükünü Türkiye yegâne başına taşıyamaz, taşımamalı’

Türkiye ve AB ortada sonuç devirde gelişen diyaloğun, dünkü fasılların da açılmasıyla, müzakerat düşüncesince sevimsiz çelim oluşturduğunu kaydeden Iohannis, Türkiye-AB ilişkilerinin erke güvenliği, hesaplı işbirliği, terörle uğraş üzere bölgelerde iri müşterek potansiyeli barındırdığını söyledi. Iohannis, şu şekilde bitmeme etti:

‘Türkiye, sığınmacı kriziyle başa çıkacak dair AB’nin ehemmiyetli müşterek ortağı. Türkiye’nin, gayrikanuni göçle ve insanoğlu ticaretiyle mücadeleye icra ettiği katkıları da, sansasyonel sayıda insanı ağırlayarak Suriyeliler düşüncesince ortaya koyduğu giranbaha çabaları da ölçüm ediyoruz. Uluslararası korumaya kadın mültecileri ikram yükünü Türkiye yegâne başına taşıyamaz, taşımamalı. Evlerindeki, ülkelerindeki çatışmalardan kaçanlara insancasına iane arz etmek küresel, eş müşterek sorumluluk.’

‘Türkiye ile münasebat Romanya düşüncesince anne öncelik’

Türkiye’deki temaslarında düet politik diyaloğun, diyalekt ve arsıulusal meselelerin, asayiş konularının, kültürel ve hesaplı kalkınmanın ele alınacağını kaydeden Iohannis, ‘Türkiye ile münasebat Romanya düşüncesince anne öncelik. Stratejik ortaklarız, Karadeniz’e kıyısı bulunan komşularız, sarsılmaz düet ortaklaşa iş bulunan arkadaş ve bağlaşık ülkeleriz. Politik ve hesaplı bağlarımız bulunduğu derece insanlarımız ortada çelimli bağlarımız da var.’ dedi.

Kaynak: AA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz