17 C
Lefkoşa
30 Ekim 2020 Cuma

TÜSEM’in KKTC’deki ilk toplantısı DAÜ’de

27 Nisan 2017 Perşembe günü, saat 17:00’de, Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirilen açılış töreni ile başlayan toplantıya; DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı İlker Edip, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Üyesi Hayri Orçan, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, DAÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Özgür Eren ve Prof. Dr. M. Yaşar Özden, DAÜ – SEM Yönetim Kurulu Başkanı ve DAÜ İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, TÜSEM Konseyi Başkanı Prof. Dr. Eser Y. Sözmen, İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros’un yanı sıra, çeşitli üniversitelerden çok sayıda temsilci katıldı. Söz konusu toplantı, 29 Nisan 2017 Cumartesi gününe kadar, DAÜ’nün ev sahipliğinde devam edecek.

 

DAÜ-SEM Ada Işığı Çocuk Korosu’nun fuaye alanında verdiği mini konserle başlayan toplantının açılışında konuşan DAÜ – SEM Yönetim Kurulu Başkanı ve DAÜ İç Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, iletişim ve etkileşimin kurumlar için oldukça önemli olduğunu belirtti. DAÜ – SEM’in, 2004 yılından bugüne ‘Yaşam boyu eğitim’ ilkesiyle çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Prof. Dr. Dağlı, teori ile pratiği birleştirmenin önemine dikkat çekti. DAÜ gibi köklü bir bilim üniversitesinde çalışmalarının, kendileri için büyük bir şans olduğunu kaydeden Prof. Dr. Dağlı, DAÜ – SEM olarak toplumun eğitim ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını ifade etti.

 

TÜSEM’in KKTC’deki ilk toplantısı DAÜ’de

TÜSEM Konseyi Başkanı Prof. Dr. Eser Y. Sözmen de açılış konuşmasında Kıbrıs’ta olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek; 2010 yılından beri yılda iki kez toplandıklarını, ancak ilk kez bir TÜSEM toplantısının KKTC’de yapıldığını belirtti. TÜSEM bünyesinde 109 üye üniversite bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Sözmen, DAÜ ev sahipliğinde yapılan toplantıda Genel Kurul ve seçimlerin de yapılacağını ifade ederek, DAÜ’ye misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.

 

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise, üniversite olarak TÜSEM toplantısına ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti aktardı. DAÜ’nün, bilimsel bağlamda doğru vizyon tasarımları sayesinde Times Higher Education En İyi Üniversiteler sıralamasında ilk 600 üniversite arasında bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Osam, söz konusu sıralamada Türkiye’den yalnızca 17 üniversitenin yer aldığını ve DAÜ’nün bu üniversiteler arasında 7. sırada olduğunu belirtti. Prof. Dr. Osam, DAÜ’nün aynı zamanda KKTC’de bu listede yer alan ilk ve tek üniversite olduğunu, ilklerin üniversitesi olarak topluma karşı sorumluluklarının bilincinde olduklarını ifade etti. Bu kapsamda ada eğitimine büyük katkıları olan DAÜ – SEM’in çok dinamik bir şekilde yönetildiğini belirten Prof. Dr. Osam, TÜSEM’e toplantı için Kıbrıs’ı ve DAÜ’yü tercih ettikleri için teşekkürlerini sundu.

 

Açılış konuşmalarının ardından DAÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve DAÜ – SEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Orhan Korhan moderatörlüğünde “Kuzey Kıbrıs’ta Sürekli Eğitim Merkezleri – Yaşamboyu Öğrenme” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde, DAÜ Öğrenci İşleri’nden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Yaşar Özden, DAÜ Bilgi Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Öğretim Görevlisi ve DAÜ – SEM Koordinatörü Yeşim Kapsıl Çırak, KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen ve KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal sunumlar gerçekleştirdi.

 

TÜSEM hakkında

TÜSEM, Üniversite Rektörlükleri’nin izni ile Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezleri’nin yöneticilerinin girişimleri sonucunda 2010 yılında kurulmuştur. TÜSEM öncelikle üniversitelerin Sürekli Eğitim ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezleri’nde verilmekte olan eğitimlerin Ulusal, Avrupa ve Uluslararası kalite ve standartlarında verilmesine katkı sağlamak, bu yönde yapılacak her türlü çalışmaya ve projelere destek sağlamayı hedefliyor. TÜSEM Konseyi’ne devlet ve vakıf  üniversiteleri üye olabiliyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, devlet üniversitesi olarak TÜSEM’e üye olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) ilk üniversite olma özelliğini de taşıyor.

 

Ana Sayfa EĞİTİM TÜSEM’in KKTC’deki ilk toplantısı DAÜ’de

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Güney’de coronavirüs vakasında son durum!

Güney Kıbrıs Rum yönetiminde son 24 saat içinde yapılan testlerin sonucuna göre 121 yeni vakaya rastlandığı açıklandı.