15.3 C
Lefkoşa
30 Kasım 2021 Salı

Vehbi: “Dünya Dikilitaş etrafında dönmüyor!”

Bugün hayat bulan KKTC’ye su temin projesi ile ilgili önemi bir yorum yapan GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı ve KKTC eski Çevre Bakanı Asım Vehbi, Ada’da başlayan suyu yönetim tartışmalarına ilişkin önemli yorumlarda bulundu. Resmi facebook hesabından,sosyal medya üzerinden yaşananlardan duyduğu üzüntüyü sitem dolu sözlerle ifade eden Vehbi, “gerçekten çok önemli bir projenin resmi açılış töreni yapıldı. Ben maalesef gündeme bakınca, tam olarak bir okyanusu geçip derede boğulma vakası görüyorum. Tüm dünyanın gıpta ile izlediği, Orta Doğu’da birçok ülkenin gerekirse sahip olmak için savaşacağı bir proje gerçekleşti. Önemli olan bu projenin gereğini biz KKTC Halkı ve yönetimi olarak yaptık mı sorusunun cevabıdır. Bence yapmadık, daha şimdi, yani su geldikten sonra nasıl yöneteceğimizi ya da kimin yöneteceğini konuşmaya başladık, halbuki bu proje yıllardır yapılmaktaydı” dedi.

Suyu KKTC Belediyeleri yönetse ne oluru da anlatan Vehbi, “Peki farz edelim ki biz yöneteceğiz, evsel kullanım dışında neyi projelendirdik? Mesela bu su ile adanın tüm bölgelerindeki toprağın analizini yaptık mı? Organik tarım ve hayvancılıkta bu suyu nasıl değerlendireceğiz? Nerede ne yetiştirmek en verimli ve sürdürülebilir olur? Yetiştirdiğimiz ürünleri hangi pazarlara satacağız? İşleme gerekecek mi? Rekabet edebilecekmiyiz? Birçok ürünün ithalatına devam edecekmiyiz? Üretciye nasıl bir fiyat yansıtacağız? Tarım politikalarımız ne olacak? Açıkcası bizi yıllardır yöneten ya da yönettiğini zannedenlerden ben bu sorulara yanıt beklerim yönetme kavgasından önce” dedi.

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı ve KKTC eski Çevre Bakanı Asım Vehbi’nin su konusunda yaptığı yorumun son cümlesi ile KKTC gerçekliğini bir kez daha ortaya koydu. Vehbi, “Dünya Dikilitaş’ın etrafında dönmüyor…Bu projeye katkı koyan herkes çok büyük bir alkışı hak etmiştir…” dedi.

Ana Sayfa Genel Vehbi: "Dünya Dikilitaş etrafında dönmüyor!"

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

KKTC DÖVİZ KURLARI / 29 KASIM 2021 PAZARTESİ

Döviz fiyatları bugün ne kadar oldu? Güncel Dolar, Euro, Sterlin alış fiyatı-satış fiyatı, pariteler ve çapraz kurlar hangi seviyesinde yer alıyor? - 29/11/2021 - Tarihinde Geçerli...