04 Ağustos 2018 Cumartesi, 10:46

Yangın Gözetleme Kuleleri 7/24 Faaliyette!

Orman Dairesi Müdürlüğü, ülkemizin etkisi altında bulunduğu yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle devriye ve denetimlerini artırdığını duyurdu.Daire tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Dairesi’nin ülkemizde bu günlerde atmosferdeki mutlak nem oranının %40 seviyelerinin altına düşeceği ve hava sıcaklıkların artacağı uyarısını yaptığı anımsatılarak, Kuzey Avrupa ülkeleriyle birlikte Kanada, ABD ve Japonya gibi uzak doğu ülkelerinin 1981 yılından bu yana, en sıcak yıllarından birini yaşadığı, ifade edildi. Açıklamada,  hava sıcaklığının önümüzdeki günlerde özellikle İspanya ve Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinde 40 dereceyi aşarak, tüm bölgeyi etkisi altına alması beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, sıcaklıklarla birlikte gelen kuru hava dalgasının yol açtığı orman yangınlarında, sadece 2018 yılında, Avrupa’da en az 55 bin hektar ormanlık alan yok olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Uydu verilerine göre, orman yangınlarının önümüzdeki günlerde rekor seviyelere çıkması beklenen sıcaklıklarla birlikte, aynı bölgede yer alan Türkiye ve Kıbrıs için de büyük risk oluşturduğu vurgulandı.

YANGIN GÖZETLEME KULELERİ 7/24 ESASIYLA GÖZETLEME YAPIYOR

Orman Dairesi’nin,önümüzdeki kritik günler için devriye ve denetimlerini artırdığı belirtilen açıklamada, “Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar, 12 noktada 7/24 esasıyla canları pahasına çalışan Yangın Hazır Kuvvet Ekiplerimiz ve ALO 177 Orman Yangın İhbar Hattımız görev başındadır. Ormanlarımızın yangın tehlikesine maruz kalacağı bu günlerde,  Müdürlüğümüz bünyesinde yapılan değerlendirmede bazı tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür” denildi.

Açıklamada, Orman Dairesi bünyesinde 125 kişilik Yangın Hazır Kuvvet Ekibinin,Mayıs ayı itibarıyla kurulduğu ve 24 saat esasına göre, 13 noktada görev yaptığı anımsatıldı. Açıklamada,Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadarYangın Gözetleme Kulelerinin 12 noktada 7/24 esasıyla gözetleme yaptığı da aktarıldı.

YASA GEREĞİ 1 MAYIS – 31 EKİM TARİHLERİ ARASINDA ATEŞ YAKILAMAZ 

Açıklamada, Orman Dairesi tarafından alınan tedbirler yeniden hatırlatıldı. Buna göre:

“1- Yasa gereği, 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında her ne sebeple olursa olsun ateş yakılamaz.  Vatandaşlarımızın bu tarihler arasında ateş yakmama konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri elzemdir.

Ateşli Piknik yapılmasına izin verilen yerler dışında kesinlikle ateşli piknik yapılmamalıdır. Ateşli piknik yapılabilecek alanlar şunlardır.

Alevkaya Piknik Alanı

Darboğaz Piknik Alanı

Salamis Piknik Alanı

Kantara Piknik Alanı

Kalkanlı Piknik Alanı

Balalan Piknik Alanı

Yeşilköy Su Depoları Piknik Alanı

Karpaz Piknik Alanı

Taşkent Piknik Alanı

Karşıyaka-Kozanköy Üçyol Piknik Alanı

Yukarda sayılan alanlarda olsa dahi piknik ateşleri mutlaka söndürülmelidir.

Özellikle anayolların ormanlık ve ağaçlık alanlardaki güzergâhlarında araçları ile seyir halinde olan vatandaşlarımızın araçlarından yangına neden olabilecek herhangi bir eylemde bulunmaması ( özellikle sigara izmaritlerinin araçlardan atılmaması )  gerekmektedir.

2-Halkımızın  göreceği en küçük dumanı zaman geçirmeden ücretsiz Orman Yangın İhbarı telefon numarasından “Alo 177” Orman Dairesine veya yangın ihbarı “Alo 199” İtfaiye ‘ye bildirmeleri erken müdahale açısından çok önemlidir.

3-Yangın vukuunda da halkın yangın söndürme çalışmalarına çağrısız katılması;  her türlü imkânlarını seferber etmesi yasa gereği ve vatandaşlık görevidir.

4-Ormana yakın yerlerde tarımsal faaliyet yapan kişilerin yangın riskine karşı gerekli tedbirleri alması zorunludur.

5-Belediyelerin halkınkullandığı  çöplük alanlarında yangın tedbiri alması çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında yakılarak imha edilen çöpler ormanlarımız için en önemli tehdit unsurudur.”

“YANGINA SEBEP VERECEK FAALİYETLERDEN KAÇINILMALI”

Açıklamada, ormanlarımızın yangın tehlikesinden korunması amacıyla alınanyukarıdaki doğrultusunda vatandaşlara, yangına sebebiyet verecek faaliyetlerden kaçınmalarını gerektiği belirtilerek, “Vatandaşlarımızın, denetimlerde Orman Dairesi Memurlarının ikazlarına uymaları yeni acılar yaşamamamız için gerekli görülmektedir.Vatandaşlarımızın, bu tedbirler için anlayış göstereceğini ve ülkemizin yeşillendirilmesi konusundaki çabamızda bizlere yardımcı olacağına inancımız tamdır” ifadelerine yer verildi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz