28.7 C
Lefkoşa
17 Eylül 2021 Cuma

YATAK BOŞALTMAK İÇİN İKİ HASTAYI ÖLDÜRMEK SUÇUNDAN GÖZALTI KARARI

İtalya’da bir doktor yatak boşaltmak için iki hastayı öldürmek suçundan gözaltında
Corona virüsün en ağır vurduğu ülkelerden İtalya’da bir doktor, Covid-19’un etkilerinin zirveye ulaştığı dönemde yatakları boşaltmak için en az iki hastayı öldürmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

Corona virüsten en çok etkilenen ülkelerden olan İtalya’da Carlo Mosca isimli 47 yaşındaki doktor, Mart 2020’de Lombardiya bölgesindeki bir hastanede tedavi gören Natale Bassi (61) ve Angelo Paletti‘yi (80) aşırı dozda anestezi vererek öldürmekle  İtalyan savcıların hazırladığı iddianameye göre gözaltına alındı.

HEMŞİRELERİN MESAŞLAŞMALARI KANIT OLDU

Hemşireler arasındaki WhatsApp mesajlaşmalarında, ‘deli’ diye niteledikleri Mosca’nın başhekimi olduğu acil serviste yatak boşaltmak için hastaları öldürdüğüne dair şüphelerini dile getirdikleri belirtildi.

ÜÇ HASTANIN DAHA ÖLÜMLERİ SORUŞTURULUYOR

Mosca’nın cinayetlerini örtbas etmek için hastaların tıbbi kayıtlarını değiştirdiği iddiaları üzerinden başka 3 hastanın daha ölümlerinin polis tarafından soruşturulduğu aktarıldı.

Mantua’daki evinde ev hapsine alınan Mosca, hakkındaki suçlamaları ‘temelsiz’ diyerek reddetti.

Mosca hakkında Nisan 2020’de yapılan anonim bir şikayetin ardından WhatsApp mesajlarına el koyan savcılara göre, mesajlar, doktorun hemşireleri kendisiyle işbirliğine zorlama girişimlerini gözler önüne seriyor.

HEMŞİRELERDEN YALAN İFADE İSTEDİ

Soruşturulduğunu öğrendiğinde Mosca’nın hemşirelerden hikayenin uygun bir versiyonu üzerinde hemfikir kalmalarını istediği, bu kapsamda onları yalan beyan etmeye teşvik ettiği belirtildi.

Kasım 2019-Nisan 2020’de Süksinilkolin ve Propofol siparişlerinde yüzde 70’lik bir artış kaydedilmesine rağmen o dönemde hastanede sadece 5 hasta entübe edildiği belirtildi.

Ana Sayfa COVID-19 YATAK BOŞALTMAK İÇİN İKİ HASTAYI ÖLDÜRMEK SUÇUNDAN GÖZALTI KARARI

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

K.K.T.C. KOVİD-19 GENEL DURUM / 16 Eylül 2021 Perşembe

Son 24 saatte yapılan test sayısı 13.193 olup, 74'ü yerel 97 pozitif vakaya rastlanmış, 85 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi yurt dışından gelmiştir. 19 kişi...