8 C
Lefkoşa
19 Ocak 2021 Salı

Yeni kararları hayata geçirebilmek

Korktuğunuz için çok istediğiniz bir şeye başlamamak

Araba kullanmayı hala öğrenmemiş veya tek başına seyahate çıkmamış olabilirsiniz. “Ya beceremezsem?” gibi düşünceler yüzünden çok hayal ettiğiniz bir şeyden uzak kalabilirsiniz. Aslında birçok korkunun temeli, şimdiki hayatımızla ve bilinç halimizle ilgisi olmayan, çok geçmişte kalan bir deneyim yüzünden atılmış olur. Korkunun başlangıcına inmek ve ona sebep olan olayı hatırlamak bile, iyi bir başlangıç olabilir. Geçmişte yaşadığınız korku ile şimdi sizi alıkoyan korku arasında ayrım yapmak, ona bir adım dışarıdan bakmanızı sağlar. Böylece o korkunun geçmişte yaşanan bir olayla bağlantılı olduğunu fark etmek kolaylaştır. Bu farkındalık sayesinde cesaretiniz artar. Hayatınızı tehlikeye atmayacak bir konuysa, harekete geçmek için biraz motivasyon ve çaba bazen yeterli olur.

Hayatınızı sosyal medyada görünen diğer hayatlarla karşılaştırmak

Başkalarının sosyal medyadaki paylaşımlarına ve fotoğraflarına özenmeden duramıyor musunuz? Kendinize şunu hatırlatmanız yardımcı olabilir; Eğlence dolu birçok kare, ünlülerin pozları bile aslında bir ön hazırlık sonrasında paylaşılıyor. Sosyal medyada influencer olmak iş haline dönüştüğünde, birçok fotoğraf aslında önceden tasarlanıyor ve üzerine çalışılarak yayınlanıyor. Başka yaşamlarla kendi yaşamınızı çok fazla karşılaştırdığınızı fark ettiğinizde, kendi hayatınızdaki olumlu yanları hatırlayın. Belki de o anda çok daha avantajlı bir durumda olabilirsiniz. Kendi yaşamınızda neleri eksik hissettiğinizi fark etmeye çalışın. Gerekirse aldığınız kararları gözden geçirin. Başka yaşamlarda ne ilginizi çekiyor? İlginizi çeken şey hangi ihtiyacınıza dokunuyor? Aldığınız ama uygulayamadığınız karara bir de bu gözle bakın ve gerekirse kararı gözden geçirin. Fikriniz değişmediyse harekete geçin. Bu sizin kendi yaşamınız. Onun içinde yol alın.

Kontrol edemeyeceğiniz durumlar için endişe etmek 

Bazı olaylar biz ne yaparsak yapalım gerçekleşir. Elimizden geleni yapmış olsak bile istemediğimiz sonuçlar doğuran olaylar yaşamış olabiliriz. Geçmişte sadece bunlar varmış gibi görünse de zihnimizin aslında çoğunlukla kötü anıları hatırlamaya meyilli olduğunu da bilmek gerek. Kontrol edemeyeceğimiz şeyler olabildiği gibi, bundan sonraki birçok şeyin bizim katılımımızla şekillenebileceğini bilmek gerek. Endişe ve kaygı, doğal duygulardır ve hayatın bir parçasıdır. Ancak bunlar sizi eyleme geçmekten alıkoyan seviyeye gelirse, üzerinde durmak gerekir. Yaşamınızda gerçekten neyin sizin elinizde olup olmadığını gerekirse bir kenara yazıp üzerinde çalışın. Halen harekete geçmek sizi korkutuyorsa, kaygı ve anksiyete hali yüksekse, bir uzman yardımı gerekebilir.

Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü fazla önemsemek

Hayatınızdaki insanları kırmak istemezsiniz. Davranışlarınızın onlar üzerinde yaratacağı etki sizin için önemlidir. Sağlıklı ilişkilerde bunlar elbette dikkat edilmesi gereken şeylerdir. Ne var ki her attığınız adımda başkalarından gelecek tepkileri hesaplamak sizi bir süre sonra kendi merkezinizden uzak hale getirir. Bu aslında “Etraf ne der?” zihniyetinin modern bir versiyonu sayılabilir. Bunu kendinize yöneltmek, kendi kendinizi sabote etmenize sebep olabilir. Yakın çevrenizin fikirlerini alma ihtiyacı duyduğunuz zamanlar elbette ki olabilir. Yetişkinler, alacakları her kararı birbirine sormaz. Ancak başkalarının düşüncelerine göre yaşar haldeyseniz, kabul görme ve onaylanmama korkusu yaşıyor olabilirsiniz. Geçmişte yaşanan bir olayı ele alın. Bir konuda harekete geçtiğinizde, etraftan aldığınız tepki size ne hissettirdi? Bir düşünün. Tepkiden korkmak sizi durduruyor olabilir. Hisleriniz üzerinde çalışmak size yardımcı olur.

Her şeyde haklı çıkma ihtiyacı

Herkes yanılabilir! Hepimiz tartışmalarda haklı olmaya gayret ederiz ancak bu, tartışma konusundan daha fazla strese bile neden olabilir. Bazen tartışma esnasında takıldığımız bazı kelimeler ve cümleler, altta yatan daha büyük sorunların önüne geçer. Tartıştığımız kişinin sarf ettiği bir söz bizde bir tetiklenme yaratabilir. Bu da asıl tartışma konusundan uzaklaştıracak yeni bir tartışma zincirini başlatabilir. Sadece haklı çıkmak için küçük detaylara takılı kalmak size vakit kaybettirebilir. Büyük resmi görmekten ve asıl isteklerinizi, kararlarınızı uygulamaktan uzaklaştırabilir. Hayatınızın genelinde enerjinizi ne ile tükettiğinize bakın. Küçük detaylara takılmak ilerlemenizi durdurmuş, motivasyonunuzu düşürmüş olabilir. Günlük yaşamda yapılan tartışmaların etkisi, tartışmanın sebebinden daha büyük hale gelebilir. Bu da öfkeye, endişeye ve kendi kendine konuşma zincirini başlatabilir. Haklı çıkma ihtiyacı yerine kavganın sebebi olan probleme odaklanın. Gerekirse “Aşırı tepki verdim” demekten çekinmeyin. Bu sizi haksız göstermez ama tartışma odağına dönerek konuyu etkili şekilde halletmenizi sağlar.

 

Ana Sayfa SAĞLIK Yeni kararları hayata geçirebilmek

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

HAKSEN’DEN HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİNİN 3 AY VERİLMEMESİ KARARINA TEPKİ

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN), hükümetin, reel sektörü desteklemek için kamu çalışanlarının hayat pahalılığı ödeneğinin 3 ay verilmemesi kararına tepki gösterdi. Sendika Başkanı...