24 Mart 2016 Perşembe, 19:09

YTB’den 3 milyon TL’lik proje

Yurtdışı türkler ve akraba topluluklar başkanlığı (ytb), çanakkale savaşları’nın 100’üncü yılında hayata geçirdiği en önemli projelerini ankara’da.YTB çeşidinden tanıtımı meydana getirilen planlar ortada “100 Yıl Sonra bilim Heyeti Çanakkale’de”, “Çanakkale Savaşı Pul Defteri” ve “100. Yılında Çanakkale Resim, Minyatür, Makale Yarışması” kadar nazarıitibar çekici organizasyonlar arsa aldı.

Çanakkale Zaferi’nin herhangi müşterek boyutuyla anlatılmasını, savaşın hatıralarıyla gün bilinci ve etiket duygusunun güçlendirilmesini amaçlayan YTB, Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yılına hususi finansal dayanak programları açıklamıştı. Açıklanan programlarla YTB’ye nedenden müşterek tomar proje başvurusu yapıldı. 15 ülkeden mevrut en elit 37 projeye dayanak sağlayıcı YTB, 2015 senesinde Çanakkale’ye müteveccih ehemmiyetli çalışmalara imza attı.

“ÇANAKKALE BİR MEDENİYETİN ADETA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUŞUDUR”
“100. Yılında Çanakkale Projeleri” programında mütekellim Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, “Çanakkale müşterek medeniyetin adeta küllerinden baştan doğuşudur” dedi.
Çanakkale’nin 250 bin yiğidin martir verildiği fahri müşterek vakfe bulunduğunu tamlayan Bülbül, “Çanakkale, müşterek şaire, ‘Dur yolcu, ezbere gelip bastığın bu arsa müşterek dönemin batmış bulunduğu yerdir’ dedirten, ayrımsız sürede müşterek dönemin de başladığı müşterek yerdir. Çanakkale hoppadak martir olunan müşterek arsa değil ayrımsız sürede martir sağlayan müşterek yerdir. Çanakkale’ye gitmişseniz, Çanakkale’den oraya gitmiş, orada martir ergin erlerimizi kesinlikle görürsünüz. Çanakkale sağlık uygarlığı ile fenalık simsarlarının devasa, zamanı savaşıdır” ifadelerini kullandı.
YTB’nin kuma müşterek aidiyetin, medeniyetin taşıyıcısı, kuma müşterek medeniyetin kuşaktan kuşağa doğacak nesillere aktarıcısı bulunduğunu vurgulayan Bülbül, “Bunu da nerede müşterek vatandaşımız, soydaşımız ve akrabamız mevcut ise orada faaliyetleriyle realizasyon çabasındadır. Bu perspektiften baktığımızda gerçekte halis muhlis müşterek coğrafyayı ve değerleri birleştiren en çelimli öge herhalde Çanakkale’dedir. Bizim çalıştığımız alanlar açısından bakılınca kuma müşterek aidiyeti, kuma müşterek uygarlığı ve kuma müşterek geleceği çağrıştıran en çelimli öge Çanakkale’dir. İnşallah hakeza müşterek ortaklık yapalım, devletimiz ihtimal şimdi sonraları bunu gene edebilir. Orada martir sağlayan umum ülkelerden iştirakçilerin bulunduğu müşterek izlence tecrübe edelim ve bunu da rutine bindirelim. Her sene bunu gene edelim, bunun çerçevesini şimdi sonraları çalışırız” sanarak konuştu.

Çanakkale programı duyuru ika fikrinin nereden çıktığını özetleyen Bülbül, şöyleki bitmeme etti:

“Geçen sene müşterek Avustralya ziyareti yapmıştık, ansız müşterek ziyaretti bu, baş döndürücü kapsamlı, baş döndürücü altın müşterek ziyaretti. Oraya gidince şimdi güzel ayırt ediyorsunuz Avustralya’da baş döndürücü şişman ağıt yükleniyor Çanakkale’ye, Türkiye’ye. Çok büyük, adeta hacca gidermiş kadar müşterek açılım var, kotalar mevcut ve el âlem Çanakkale’ye gelemiyor. Çanakkale’ye gelebilmek hakkıyla müşterek ayrıcalık. Ben zaten Avustralyalı yazarları ve Avustralya devletini zira orada dirlik karşıya olduğumuz şekilde müşterek tiksinti üstünden değil, müşterek tiksinti üretmeden bizim üzerimizden kendisini kurmaya etkin ve bunu kuran müşterek devletten bahsediyoruz. Bu kutlama edilmesi müstelzim müşterek şey, baş döndürücü az büyüklük bunu başarabilir. Tabii ki bu manada bakılınca tığ dünyada örneği baş döndürücü az bulunan milletlerden birisiyiz. Kendi varlığını müşterek bambaşka devleti ötekileştirme üzerine, kişi varlığını müşterek bambaşka büyüklük ve milletin nefreti ilişkin mensur fail müşterek büyüklük değiliz. Genellikle budun ülkeler müşterek tiksinti ve ötekileştirme ilişkin mensur edilir lakin Avustralya müşterek tiksinti üretmeden bizim üzerimizden bunu mensur edebiliyorsa ki yaklaşan gün bunu gösteriyor, bunu kutlama buyurmak gerekiyor. Çanakkale bu anlamda bizim de Avustralya, Yeni Zelanda, gayrı ülkeler ortada müşterek hukuk köprüsüne dönüşmüş durumda. Çanakkale programı haykırmak bizim orada aklımıza gelmişti. Dostluk köprülerini icap Batılı ülkeler gerekse İslam coğrafyası açısından mensur edelim sanarak başlamıştık.”

“3 MİLYONDAN FAZLA KAYNAK AKTARDIK”
YTB’nin bahis konusu proje düşüncesince 3 milyon TL’den müşterek tomar pınar aktardığını özetleyen Bülbül, “Çok sayıda ülkeden binlerce gencimiz ayrı ayrı ülkelerden gelmiş olarak bu programdan faydalandılar. Çok önemli, baş döndürücü güzel, baş döndürücü mümtaz çıktılarından bir tanesi bilgi heyetinin 100 sene evveliyat meydana getirdiği ziyaretin 100 sene sonraları gene edilmesi” dedi.
Resepsiyon esnasında gösterilecek müşterek bambaşka projenin ise Çanakkale Türküsü’nü, Türkiye’de YTB burslarıyla okutulan arsıulusal öğrencilerin söylemesi bulunduğunu özetleyen Bülbül, “Bir Bangladeşli’nin Çanakkale Türküsü’nü söylemesi, Sırp kardeşimizin Çanakkale Türküsü’nü söylemesi, baş döndürücü değişkin ülkelerden… İnanın o günden buyana benim dilimin ucunda persenk oldu, daima kişi kendime söylüyorum. 1915’te ecdadımız baş döndürücü değişkin ülkelerden bütünü bizim ecdadımızdır. Buraya geldiler, yiğitçe müşterek medeniyetin yapımı düşüncesince uğraş ettiler ve veda ettiler. 2015’te tığ onları adlandırmak düşüncesince hakeza müşterek izlence yaptık, inşallah 2115’te de bizim torunlarımız, benzeşim müşterek ruhla bu cins programları gene ederler ve doğacak kuşaklara aktarırlar” ifadelerini kullandı.
Kaynak: IHA

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz