24 Aralık 2017 Pazar, 14:23

Yüz Felcinden Korunma Önerileri

KBB Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, soğuk havalarda yüz felcine karşı alınması gereken tedbirleri paylaştı.KKTC Meteoroloji Dairesi’nin haftalık raporundan derlenen bilgilere göre; Hava sıcaklığı özellikle pazar ve pazartesi 3-4 derece düşüşle 14 dereceye kadar inecek. Gelen soğuk havalar ile beraber ise bizi bekleyen tehlikeli hastalıklar da söz konusu. Yüz felci, soğuk havaların tetiklediği en önemli rahatsızlıklardan birisi. Peki yüz felcinden korunmak için neler yapmalıyız?

 

Yüz felci nedir?

Yüzün her iki yakasında kasların hareket etmesini sağlayan iki tane sinir vardır. Burada yer alan sinirlerin çeşitli nedenlerle hasar görmesi durumunda sinirlerin yönetilmesi hasar görür. Yüz felci, kulak arkasındaki kemiğin içinden geçen yüz sinirinin etrafında ödem veya enflamasyon olması sonucunda oluşur.

Bu belirtilere dikkat

– Yüzünü hareket etmede zorlanma,

– Tükürük salgısına hakim olamama,

– Ağzının bir tarafının çekmesi,

– Ağızda meydana gelen tat değişikliği,

– Gözü kapatamama,

– Ağzın kenarını kıpırdatamama,

– Kulak arkasında oluşan ağrı

Korunmak için öneriler

– Soğuk ve rüzgarlı havada özellikle yüzünüzü ve kulaklarınızı iyi koruyun.

– Islak saçlarla dışarı çıkmayın.

– Ani ısı değişimlerine karşı dikkatli olun. Çok sıcak bir ortamdan çok soğuk bir ortama geçmek felç riskini artırabilir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri tüketerek hastalanma riskini minimize edin. Çünkü kış hastalıkları yüz felcine yatkınlığı artırıyor.

– Rüzgara maruz kalmamak için araç kullanırken camları açık bırakmamaya özen gösterin.

– Hamilelerin soğuktan etkilenerek yüz felci geçirmesi daha muhtemeldir. Bu sebeple hamileler çok daha dikkatli olmalı ve yukarıdaki önerileri mutlaka yerine getirmelidir.

 

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz